کمیته امداد به تنهایی مسئول فقرزدایی نیست

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حسین خدرویسی با بیان اینکه از این تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار سالمند هستند که نیازمند توجه خاص و ارائه خدمات ویژه هستند، افزود: برخی مددجویان تحت پوشش در قالب ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار، ۴۰۰ هزار دانش آموز، ۸۰ هزار دانشجو، ۸۰ هزار دارای بیماری های خاص و غیره هستند.

وی با بیان اینکه ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ فرزند ایتام و ۱۷۴ هزار و ۳۰۷ هزار نفر در قالب طرح محسنین از حمایت های کمیته امداد بهره مند هستند، تصریح کرد: فقر در کشور از حال تک بعدی خارج شده و شکل پیچیده ای به خود گرفته که حمایت همه جانبه همه دستگاه‌ها را می طلبد.

خدرویسی اظهار کرد: قهرمان خدمت رسانی افتخار ما است زیرا به رغم حجم بالای تلاش شبانه روزی همه کارکنان خدوم کمیته امداد از ارائه هیچ خدمتی در دورترین نقاط کشور و نقاط صفر مرزی دریغ نخواهیم کرد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد تصریح کرد:‌ البته تاکنون کمک های بسیار خوبی از سوی بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به نیازمندان شده است اما برای رفع فقر از جامعه نیازمند همت همه دستگاهها هستیم.

خدرویسی با بیان به اینکه در مجموع تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان به نیازمندان کمک شده، اظهار داشت: در حوزه های حمایتی همچنین امسال ۵۳ هزار و ۱۸۷ اشتغال برای مددجویان ایجاد شده و برای ۵۰ هزار نفر از دانش آموزان تحت پوشش نیز ۵۰ هزار دستگاه تبلت خریداری شده و با توجه به نحوه آموزش در شرایط کرونایی کشور تا مهرماه اهدا خواهد شد.

وی افزود: اکنون به صورت ماهیانه ۶۴۰ هزار میلیارد تومان در وجه مددجویان واریز خواهد شد و از ابتدای سالجاری تاکنون هشت هزار و ۵۰۰ فقره کمک جهیزیه به مددجویان اهدا شده که تا پایان امسال ۵۰ هزار جهیزیه دیگر نیز اهدا خواهد شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با تاکید بر اینکه به مددجویانی که قصد ازدواج مجدد داشته باشند کمک هزینه ازدواج پرداخت خواهد شد، گفت: همچنین ۱۱۶ هزار وام کارگشایی، ۶۷ هزار فقره تسهیلات مسکن پرداخت شده و ۲۵ هزار خانوار نیز از معافیت انشعاب آب، برق و گاز بهره مند شده اند.

خدرویسی از دیگر اقدامات کمیته امداد را توزیع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار سبد کالا شامل برنج، روغن، مرغ و دیگر اقلام را عنوان کرد و افزود: توزیع این اقلام از چند روز گذشته در سراسر کشور آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی از دیگر برنامه های حمایتی کمیته امداد را اجرای طرح برون سپاری سالمندان به مراکز نیکوکاری عنوان کرد و گفت: پیش از اجرای این طرح پرونده خانواده زندانیان نیازمند حمایت به مراکز نیکوکاری ارائه می شود و ارائه خدمات مشاوره ای نیز از دیگر فعالیت هایی است که بسیار لازم و ضروری برای خانواده‌ها است.

معاون کمیته امداد ادامه داد: از دیگر اقدامات حمایتی  برای خانواده های نیازمند، اجرای طرح رفع سوءتغذیه مادران شیرده است که اینگونه افراد پس از معرفی به کمیته امداد و تشکیل پرونده از لحاظ مسائل تغذیه ای تحت حمایت قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه خانواده های دارای نوزادان بیش از سه نفر و مادران دارای فرزندان سه قلو به بالا مورد حمایت قرار می گیرند، گفت: براساس برنامه ریزی های به انجام رسیده این دسته از خانواده ها در حوزه معیشت، مسکن، تغذیه و غیره مورد حمایت قرار می گیرند و ما در کنار آنها هستیم.

خدرویسی ادامه داد: اتصال بیمه پایه مددجویان به سازمان بیمه سلامت در دفاتر سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که با هدف حمایت و رفاه هر چه بیشتر مددجویان به انجام رسیده و امیدوارم تاکنون توانسته باشیم گام موثری در این زمینه نیز برای نیازمندان برداشته باشیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد همچنین با بیان برخی اقدامات انجام گرفته در خصوص کاهش و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا برای خانواده های تحت پوشش گفت: تاکنون به خانواده های نیازمند و تحت پوشش که به لحاظ ابتلا به ویروس کرونا عزیزان خود را از دست داده اند به هر خانواده مبلغ ۱۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت شده است.

وی همچنین با تبریک هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطر شهدا اظهار داشت: ارائه ۷۰ هزار خدمت در حوزه مسکن بر اساس امضا تفاهم نامه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان مدیریت برنامه و بودجه برای نیازمندان تحت حمایت از دیگر اقداماتی است که به انجام خواهد رسید.

به گفته خدرویسی، براساس برنامه ریزی های به انجام رسیده، سال گذشته ۲۲۴ هزار خانوار تحت پوشش با اجرای برنامه توانمندسازی از پوشش این کمیته خارج و به همین میزان خانواده جدید نیازمند تحت پوشش قرار گرفت و امسال نیز در قالب این روند ۹۷ هزار خانوار خارج و به همین تعداد تحت حمایت قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: مددجویان در صورتی از حمایت کمیته امداد خارج خواهند شد که ۲۴ عامل از جمله اشتغال را دارا باشند و در نهایت نیز مورد تایید کمیسیون حمایت قرار بگیرند.

خدرویسی در خصوص میزان مستمری مددجویان با تاکید بر اینکه به برخی مدجویان تبصره ۱۴ مبلغ ۱۲۵ هزار تومان به صورت ماهیان پرداخت می شود، گفت: براساس مصوبه کمیته امداد به هر مددجو به صورت ماهیانه مبلغ ۱۹۸ هزار تومان، دو نفر ۳۳۱ هزار تومان، سه نفر ۴۳۰ هزار تومان، چهار نفر ۵۵۰ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۶۱۷ هزار تومان پرداخت خواهد شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهارکرد: براساس آمار و اطلاعات موجود ۵۳ درصد مددجویان را زنان و مابقی را مردان تشکیل می دهند که به همین میزان در مناطق روستایی و شهری ساکن هستند.

انتهای پیام/۴۱۴۸

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =