پیشنهاد جدید آمریکا به روسیه برای تمدید «استارت نو»

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، با نزدیک شدن به تاریخ انقضای پیمان نامه کاهش تسلیحات استراتژیک جدید موسوم به «استارت نو» در روز پنجم فوریه ۲۰۲۱، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داد که این پیمان نامه بدون هرگونه پیش شرطی به مدت پنج سال تمدید شود.

در مقابل، «مارشال بیلینگسلا» فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور کنترل تسلیحات روز یکشنبه در گفتگو با روزنامه «کِمرسانت» روسیه اظهار داشت: «آمریکا به روسیه پیشنهاد می دهد که پیمان نامه کاهش تسلیحات استراتژیک جدید را برای مدت زمانی کمتر از ۵ سال تمدید کنند تا از این رهگذر یک سند چندجانبه جدید هر چه زودتر تدوین شود».

فرستاده ویژه آمریکا در این باره گفت: «ما [آمریکا] یک دوره زمانی کوتاهتر [از پیشنهاد روسیه برای تمدید پنج ساله استارت] پیشنهاد داده ایم… ما نیاز داریم که برای تنظیم موافقتنامه بعدی نشستی برگزار کنیم. به همین دلیل است که ما به یک دوره زمانی کوتاهتر می اندیشیم».

این مقام آمریکایی در ادامه خاطرنشان کرد که مدت این دوره زمانی به انعطاف پذیری موضع دولت روسیه در قبال این موضوع بستگی دارد.

بیلینگسلا همچنین گفت که واشنگتن موضع گفتگوی خود را بسته به واکنش احتمالی روسیه تعدیل و تنظیم خواهد کرد و افزود که «ما باور داریم یک طرح عملیاتی بسیار واضح را طراحی کرده ایم که برای هر دو کشور سودمند است».

وی همچنین تأکید کرد که «آمریکا باور دارد این [طرح عملیاتی] بازتاب بحث و گفتگوهایی است که توسط رؤسای جمهور ما انجام شده اند و اکنون، من کاملاً واضح مطرح کرده ام- و ما واقعاً این گونه فکر می کنیم- که توپ در زمین روسیه است».

شایان ذکر است که پیمان استارت نو (New START) پیمان نامه کاهش تسلیحات استراتژیک دو جانبه میان ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه است که روز هشتم آوریل ۲۰۱۰ میان رئیس جمهور وقت آمریکا و همتای روسی وی در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک به امضا رسید. به موجب این پیمان نامه، دو طرف با کاهش زرادخانه هسته ای خود موافقت کردند (استقرار حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک هسته ای).

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =