پرداخت ۳۰ میلیارد تومانی شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد تحت پوشش بهزیستی

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه اجتماعی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، وحید قبادی دانا صبح امروز در جمع خبرنگاران در ارتباط با تسهیلات سازمان بهزیستی برای افراد تحت پوشش این سازمان اظهار کرد: براساس ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، موضوع آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند و آئین‌نامه اجرایی، افرادی‌که براساس آزمون وسع مبتنی بر سامانه بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در 7 دهک اول قرار دارند و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند می‌توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه در سقف سنوات مجاز برای یک‌بار در هر مقطع تحصیلی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: براساس قانون واحدهای آموزش عالی موظف هستند نسبت به ثبت‌نام، انجام امتحانات صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این ماده قانونی بدون دریافت شهریه از فرد مشمول اقدام کنند و سازمان بهزیستی هم موظف است پس از ثبت‌نام نسبت به تسویه حساب افراد نیازمند واجد شرایط دارای معلولیت با شرایط فوق‌الذکر اقدام کنند.

رئیس سازمان بهزیستی در ارتباط با وظیفه سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با تسهیلات تحصیل رایگان افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی هم گفت: سازمان سنجش آموزش کشور هم موظف است فهرست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحدهای آموزش عالی را در هر سال تحصیلی به سازمان بهزیستی کشور اعلام کند.

قبادی دانا در ارتباط با پرداخت‌ شهریه مددجویان خود در دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد:  در سال تحصیلی 98-97 در نیمسال اول 18 میلیارد تومان و برای نیمسال دوم 97-98 و سال تحصیلی 99-98 هم مبلغ 30 میلیارد تومان را در هفته گذشته به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کرد.

وی ادامه داد: ما از دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کردیم تا برای سال تحصیلی جدید دسترسی الکترونیکی به سازمان به بهزیستی دهند تا هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط مشمول را پرداخت کند که امیدواریم در هفته آینده این کار محقق شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص حمایت از دیگر افراد تحت پوشش بهزیستی برای تحصیل در دانشگاه‌ها بیان کرد: برای فرزندان درای سرپرست غیرمؤثر که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند (شبه خانواده حضور دارند یا امدادبگیر هستند) و کسانی‌که به زندگی مستقل انتقال پیدا کردند و سن پذیرش آنها در سازمان بهزیستی کمتر از 16 سال بوده است هم این امکان وجود دارد تا شهریه آنها در دانشگاه‌های غیردولتی به‌طور کامل پرداخت شود.

قبادی دانا افزود: سایر افراد که تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده و جزو دانشجویان نیازمند هستند هم در دو گروه زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها که دارای پرونده در بهزیستی باشند و دانشجویانی که سرپرست خانواده‌های آنها دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید است و در دهک درآمدی 1 تا 7 قرار دارند تا سقف اعتبارات مصوب و در صورت تأمین اعتبار می‌توانند بخشی از هزینه تحصیلی‌شان را در قالب کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنند.

وی در ارتباط با سیاست‌های حمایتی افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند نیز گفت: افرادی‌که در دهک درآمدی 1 تا 7 قرار دارند و در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند به‌عنوان کمک هزینه تشویقی تحصیل در هر ترم بر حسب مقطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا مبلغ 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان هر ترم دریافت می‌کنند. در سال تحصیلی گذشته 99-98 در دو ترم این مبلغ روی حساب بانکی 2 هزار و 900 نفر از این افراد  شارژ شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین از دانشگاه‌هایی که دانشجویان سازمان بهزیستی در آنها تحصیل می‌کنند خواست تا شرایطی ایجاد کنند که به لحاظ مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری شرایط مناسبی را برای تحصیلی افراد دارای معلولیت ایجاد کنند و شرایطی ایجاد شود که این افراد به صورت مستقل در دانشگاه حاضر باشند.

قبادی دانا در پایان از انعقاد تفاهم‌نامه ۲۵ درصد تخفیف شهریه دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خبر داد.

انتهای پیام/۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 13 =