واکنش بغداد به حمله هوایی ترکیه به عراق

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز دوشنبه به حملات هوایی ترکیه به عراق واکنش نشان داد و آنرا محکوم کرد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اقدام ترکیه در نقض حریم هوایی عراق در روز گذشته با استفاده از ۱۸ جنگنده و حمله به سنجار، مخمور، الکویر و اربیل تا شهر الشرقاط در ۱۹۳ کیلومتری مرز ترکیه را محکوم می کنیم. جنگنده های ترکیه اردوگاه های پناهندگان در مخمور و سنجار را هدف قرار دادند و مجددا در نیمه شب گذشته به مرزهای عراق نزدیک شدند، این اقدام تنش آفرین با اصل حسن همجواری بر اساس توافقات بین المللی سازگار نیست و نقض آشکار حاکمیت عراق محسوب می شود.

فرماندهی عملیات مشترک عراق از ترکیه خواست این حملات و نقض حریم هوایی عراق و حاکمیت آن را برای احترام و پایبندی به منافع مشترک دو کشور متوقف کند.

عملیات مشترک عراق ضمن اعلام آمادگی برای همکاری میان دو کشور برای کنترل اوضاع امنیتی در مرزهای مشترک، از ترکیه خواست این حملات را متوقف کند و آنرا تکرار نکند.

گفتنی است که وزارت دفاع ترکیه شامگاه یکشنبه از آغاز عملیات هوایی موسوم به «پنجه عقاب» علیه مواضع شبه‌نظامیان پ.ک. ک در شمال عراق خبر داد.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های اف ۱۶ ارتش ترکیه در این عملیات مواضع پ.ک. ک در مخمور و سنجار واقع در شمال عراق را بمباران کردند.

منابع عراقی گزارش دادند که جنگنده‌های ترکیه با نقض حریم هوایی عراق، ارتفاعات قندیل، دریی، اردوگاه مخمور و چنگال را هدف بمباران قرار دادند.

برخی منابع خبری می‌گویند که ۳۱ جنگنده اف ۱۶ ارتش ترکیه در این عملیات که «پنجه عقاب» نام گرفته است، مشارکت دارند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یک =