مقدمات برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس یازدهم فراهم شده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، سیداسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور، گفت: بیست و پنجمین جلسه ستاد انتخابات کشور با موضوع برنامه ریزی برای برگزاری انتخابات مرحله دوم برگزار شد.

وی افزود: در انتخابات ۲ اسفندماه سال گذشته، در ۱۱ حوزه انتخابیه «لنجان» و «سمیرم» در استان اصفهان، «میانه» در استان آذربایجان شرقی، «بیجار» در استان کردستان، «دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره» در استان ایلام، «کرج، اشتهارد و فردیس» در استان البرز، «اهواز، باوی، حمیدیه و کارون» در استان خوزستان، «کرمانشاه» و «اسلام آباد غرب و دالاهو» در استان کرمانشاه، «زنجان و طارم» در استان زنجان و «کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان» در استان گلستان، نامزدها موفق به کسب حد نصاب لازم برای ورود به مجلس نشدند به همین جهت طبق قانون باید انتخابات مرحله دوم با شرکت نامزدهایی که بیشترین رای را به دست آورده‌اند برگزار شود.

مدیر کل انتخابات وزارت کشور گفت: بنابراین روز جمعه ۲۱ شهریور انتخابات مرحله دوم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۹ استان برای ۱۱ حوزه انتخابیه شامل ۲۴ شهرستان ان‌شاءالله برگزار می‌شود.

موسوی با اشاره به تمهید مقدمات برگزاری انتخابات، افزود: همه اقلام و امکانات مورد نیاز تامین شده و در زمان مقتضی به استان‌ها تحویل خواهد شد. علاوه بر آن، مانند انتخابات سراسری، در انتخابات مرحله دوم نیز هیئت‌های اجرایی، نظارت و بازرسی فعالیت خواهند داشت و با بکارگیری نمایندگان فرماندار، اعضای شعب، بازرسان و ناظران، رای‌گیری از مردم آن حوزه‌های انتخابیه را انجام خواهیم داد.

وی در ادامه با اشاره به ماده ۹ قانون، اظهار داشت بر اساس این ماده، دو برابر نمایندگان مورد نیاز هر حوزه از بین کسانی که بیشترین آراء را در مرحله اول داشته‌اند در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند. با توجه به اینکه حوزه‌های انتخابیه یادشده هر کدام به یک نماینده نیاز دارند لذا ۲۲ نفر به مرحله دوم راه یافته‌اند تا رقابت کنند و در نتیجه ۱۱ نفر از بین آنان با رای اکثریت مردم انتخاب و به مجلس راه می‌یابند.

دبیر ستاد انتخابات کشور به کسانی که در مرحله دوم حق رای دارند اشاره و افزود کلیه رای دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول انتخابات رای داده‌اند شرکت خواهند کرد و کسانی که در مرحله اول در هیچ‌یک از حوزه‌های انتخابیه رای نداده باشند می‌توانند در مرحله دوم انتخابات شرکت کنند.

موسوی در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات نیز، گفت: در ۲ اسفند سال گذشته، همه شعب اخذ رای را به دستگاه‌های احراز هویت الکترونیک تجهیز کردیم که دستاوردهای مهمی همچون استعلام آنلاین، پیشگیری از رای‌های تکراری، شناسنامه‌های جعلی، افراد فوت شده و … داشت.

وی تاکید کرد: برای مرحله دوم انتخابات در شهریورماه نیز کلیه دستگاه‌های احراز هویت و صندوقهای رای الکترونیکی را تامین کرده‌ایم و در صورت موافقت شورای نگهبان آمادگی داریم انتخابات تمام الکترونیک برگزار نماییم.

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: ضمناً طبیعی است که در صورت استمرار شرایط موجود در خصوص شیوع بیماری کرونا، برگزاری انتخابات مرحله دوم، تابع تصمیم نهایی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا خواهد بود.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =