عمر سکونت در محلات تهران به زیر سه سال رسیده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، عبدالرضاگلپایگانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تبریک  ضمن تبریک هفته دفاع مقدس گفت: طی دو سال گذشته آنچه که مبنای بنیادین در این معاونت بوده است نشان از یک رویکرد و تغییر گفتمان مدیریت شهری داشته است.

وی افزود: تغییر رویکردی که در برنامه پنج ساله سوم  به صورت قانونی اجرا شد، در اقدامات جاری بیشتر معاونت‌ها به ویژه معاونت معماری و شهرسازی قابل توجه است و ترجمان توجه به کیفیت فضاهای شهری بوده است؛ لذا اگر مصوبه برج باغ ملغی شد و ‌کیفیت محله‌ای خیابان های تهران در حال احیا است نتیجه ‌توجهات به ارتقا کیفیت فضاهای شهری بوده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه اجرای دقیق قوانین و مقررات رویکرد دیگر این معاونت بود، گفت: اگر امروز ادعا می‌کنیم هیچ پروانه‌ای خلاف مقررات صادر نمی‌شود،‌ نتایج و ثمراتی دارد که قابل انکار نیست.

گلپایگانی گفت: یکی از مشکلات تهران در سال های گذشته بی‌قانونی و عدم توجه به ضوابط و مقررات بوده است و امروز با اطمینان می‌گویم هیچ پروانه‌ای خارج از ضوابط و مقررات طرح تفصیلی صادر نمی شود.

وی گفت: باید جزئی‌ترین حق مردم در شهر رعایت شود و مردم حق دارند به صورت شفاف تصمیمات و مدیریت شهری را رصد کنند و طبق قوانین اگر شهرداری نتوانست زمین را با کاربری فضای سبز اخذ کند پس از پنج سال شهرداری حق پروانه بدهد.

گلپایگانی گفت: موضوع دیگر که تغییر بنیادین داشت اصلاح قوانین و مقررات است؛ در گذشته با دور زدن قوانین مشکلات را حل می‌کردند اما مبنای ما این است که با حفظ قوانین و مقررات این موارد اصلاح شوند و به همین دلیل در دو سال گذشته پروژه های بزرگی به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده است.

وی ادامه داد: بازنگری طرح تفصیلی کار بزرگی بود که در دست انجام است، همچنین ‌اصلاح ضوابط پهنه سکونت انجام شده و امیدواریم طی هفته‌های آینده به کمیسیون برسد. همچنین اصلاح خط آسمان در بسته محرک اقتصادی پروژه بزرگی است که در تامین عدالت اجتماعی و کیفیت فضاهای شهری تاثیر فراوانی خواهد گذاشت. اصلاح ضوابط پارکینگ و همچنین طرح تفصیلی منطقه ۲۲ نیز از مواردی بوده است که اصلاح و فرایندهای خلاف آن متوقف شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: مکانیزم‌های اجرایی در طرح تفصیلی همزمان دیده و به شورای شهر ارسال شد. ۲۰ درصد زمین‌ها باید صرف زمین‌های معوض شده و برای تامین سرانه های خدماتی در منطقه ۲۲ استفاده شوند.

وی با بیان اینکه عمر سکونت در محلات تهران زیر سه سال است، ادامه داد: این به معنی کاهش احساس تعلق به محله و شهر است که یکی از دلایل آن گرانی مسکن و نبود حس تعلق خاطر است و به نوبه خود تلاش کردیم از طریق ارتقا کیفیت محلات آن را جبران کنیم. در نتیجه پروژه‌های کوچک مقیاس در راستای تامین خدمات و کمک به زندگی بهتر مردم در دستور قرار گرفت.

گلپایگانی با اشاره به اینکه شهر تهران به سمت دو قطبی شدن در حال پیش رفتن است، گفت: در نتیجه محلات ضعفا،‌ فقرا،‌ داراها و ندارها در حال پیش رفتن است و روند ناخوشایندی است که به دلیل نگاه صرف اقتصادی و سوداگری زمین و تجمع خدمات در بخش‌هایی از شهر و گرانی مسکن این اتفاق رخ داده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: شعار «شهری برای همه» و پروژه‌های مناسب‌سازی در این راستا مورد هدف قرار گرفتند. این پروژه‌ها در تلاش هستند که شهر را برای همه از معلولان گرفته تا سالمندان مناسب‌سازی کند.

این خبر بروزرسانی می‌شود…

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پنج =