عدم اتحاد در خصوص بلاروس اعتبار اروپا رادر معرض خطر قرار داده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی و امنیت مشترک اتحادیه اروپا پس از حاصل نشدن اجماع بر سر تحریم بلاروس گفت که اعتبار اتحادیه اروپا در معرض خطر است.

مسئول سیاست خارجی اروپا گفت: در نشست روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) وزرای خارجه کشورهای اروپایی، نماینده قبرس مانع از اتفاق نظر در مورد این موضوع شده است.

دلیل مخالفت قبرس با تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس آن است که این کشور انتظار دارد اتحادیه اروپا اقدام مشابهی را علیه ترکیه به دلیل فعالیت اکتشافی نفتی در منطقه مورد مناقشه در شرق دریای مدیترانه انجام دهد.

قرار است رهبران اتحادیه اروپا هنگام دیدار با یکدیگر در روز پنجشنبه در بروکسل، برای خروج از این بن‌بست رایزنی کنند.

«ادگارس رینکویچ» وزیر امور خارجه لتونی پس از نشست روز دوشنبه اقدام نیکوزیا در مخالفت با تحریم بلاروس را «گروگان‌گیری» توصیف کرد و گفت که «این اقدام به معنی آدرس اشتباه دادن به بلاروسی‌ها، کشورهای اروپایی و کل جهان است».

بورل و تسیخانوفسکایا، رهبر معترضین بلاروس

بورل در اوایل ماه جاری گفته بود که انتظار می‌رود وزرای امور خارجه اروپا اقدامات محدودکننده‌ای را علیه مقامات بلاروس در ۲۱ سپتامبر انجام دهند. با این حال او پس از نشست روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «اگرچه اراده روشنی برای اتخاذ این تحریم‌ها وجود دارد، اما امروز انجام این کار امکان‌پذیر نیست زیرا ما به اجماع لازم نرسیدیم. رأی قبرس مانع دستیابی ما به اتفاق نظر شد. برای تصویب تحریم‌ها علیه بلاروس در نشست بعدی وزرای امور خارجه اروپا هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد».

وی تأکید کرد: «البته این یک قول شخصی است، زیرا من به وضوح می‌فهمم که این امر تا حد زیادی به اعتبار اتحادیه اروپا، به آماده‌سازی سیاست خارجی مشترک و نیز به ظرفیت‌مان برای تحریم لوکاشنکو بستگی دارد. اگر ما چنین ظرفیتی را نداشته باشیم، باید بگویم که اعتبارمان در خطر است».

«سوتلانا تیخانوفسکایا» نامزد بازنده انتخابات و رهبر مخالفان دولت بلاروس که در نشست بروکسل حضور داشت، پیش از آغاز جلسه، از وزاری خارجه اروپا خواسته بود که «شجاع‌تر» باشند.

وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات جدید در این کشور اروپای شرقی شد و گفت: «ما تنها با تکیه بر نیروی مردم بلاروس کارهای زیادی انجام دادیم تا بتوانیم با این وضعیت کنار بیاییم، اما اکنون می‌فهمم که به کمک خارجی نیاز داریم».

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =