طرح پنجره واحد خدمات اجتماعی، کمک به محله‌های آسیب‌پذیر را ساماندهی می‌کند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

تقی رستم‌وندی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با مناطق آسیب‌پذیر در شهرها و مناطق حاشیه‌ای شهرها اظهار کرد: میزان آسیب‌پذیری محله‌ها و سکونتگاه‌هایی بیش از سایر محله‌ها است. عمدتاً این مناطق تحت عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی از آن نام برده می‌شود که شامل بافت فرسوده داخل محدوده شهری و یا بافت تاریخی داخل شهرها است.

وی با بیان این‌که در شرایط کرونایی  و متفاوت شدن شرایط اقتصادی، آسیب‌ها در برخی از محلاتی که آسیب‌پذیر نبوده‌اند افزایش یافته و آنها هم در زمره مناطق محروم قرار گرفته‌اند، گفت: در کشورهای توسعه‌یافته مشاهده می‌شود برخی از آسیب‌های اجتماعی همچون خودکشی یا کارتن‌خوابی افزایش یافته است که ما نیز از آن مستثنی نیستیم اما به‌نظر می‌رسد کشور ما به‌خاطر زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی در برابر این فشارهای فزآینده از خودشان مقاومت و تاب‌‌آوری نشان داده‌اند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور تصریح کرد: نظرسنجی‌ها و کارهای پیمایشی بیانگر آن است که مردم در برابر خواسته‌های دولت واکنش مثبت از خود نشان می‌دهند در حالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته مردم برای نزدن ماسک تظاهرات می‌کنند.

رستم‌وندی با اشاره به همراهی مردم با دولت در روز طبیعت، عنوان کرد: مردم ما به‌خاطر شناخت بالا و همراهی که با سیاست‌های کلی نظام دارند در این مسیر 6 الی 7 ماهه از زمان آغاز شیوع همه‌گیر کرونا علی‌رغم فشارها از خود همراهی و همسویی نشان می‌دهند البته دولت هم در حال تلاش است تا در حد وسعش کمک‌های اقتصادی و حمایتی و معیشتی را داشته باشد.

وی در ارتباط با اقدامات حمایتی سازمان امور اجتماعی در کشور، گفت: دفاتر تسهیل‌گری ما در مراکز 22 استان فعال است و در این میان برخی اخبار و اطلاعات از این دفاتر حاکی از آن است که  از از ماه‌های اولیه حضور کرونا به‌خاطر مشارکت خیرین و سمن‌ها و حضور آنها در محلات حاشیه‌نشین وجود مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده ماسک به وفور بیشتر از محلات عادی شهرها یافت می‌شود.

معاون وزارت کشور افزود: در دو الی سه مرحله کمک مؤمنانه به محلات محروم انجام شد که این اقدامات بیانگر یک نگاه متمرکز در بحث حمایت از مناطق محروم است.

رستم‌وندی با اشاره به طرح پنجره واحد خدمات اجتماعی که در وزارت تعاون در راستای ساماندهی کمک به محلات آسیب‌پذیر ارائه شده، گفت: با تکمیل و اجرای این طرح دیگر کمک‌های معیشتی در یک بازه زمانی به‌طور همزمان از سوی چند سازمان و نهاد همچون کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و … دریافت نمی‌شود.

وی در پایان گفت: با ثبت مشخصات افراد در سامانه پنجره واحد خدمات اجتماعی این افراد با حفظ عزت و کرامت بسته‌های معیشتی خود را دریافت می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود بسیاری از کارهای موازی و هم‌پوشان انجام نخواهد شد.

انتهای پیام/۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دو =