شمار نظامیان آمریکا در خاک عراق به ۲۰۰۰ نفر کاهش می یابد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران با این ادعا که در خاورمیانه «پیشرفتهای بسیاری حاصل شده است»، گفت که به زودی شمار نظامیان آمریکا در خاک عراق به ۲۰۰۰ نفر و در افغانستان به ۴،۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

ترامپ همچنین مدعی شد که برای حراست از نفت سوریه (!) تنها شمار معدودی نیروی نظامی آمریکا در این کشور باقی می ماند.

ترامپ همچنین تأکید کرد که این کاهش نیرو «خیلی زود» اتفاق خواهد افتاد. در حالی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) خروج نیروهای نظامی را از اواسط هفته جاری تأیید کرد. شایان ذکر است که این نخستین بار است رئیس جمهور آمریکا تعداد دقیق نیروها را ذکر می‌کند.

البته این ارقام اعلامی لزوماً با ارقام ارائه شده از سوی ژنرال «کنث مک کنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا همخوانی ندارد. ژنرال مک کنزی می گوید که شمار نظامیان تا پایان ماه سپتامبر به ۳۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

با آنکه ترامپ بطور مستقیم حضور آمریکا در خاک عراق را به رویارویی کنونی با ایران مرتبط ندانست، اما ابراز اطمینان کرد که پس از انتخاب مجدد وی در ماه نوامبر، مقامات تهران پای میز مذاکره خواهند آمد!

گفتنی است که اعزام نیروهای نظامی آمریکا به خاک سوریه برخلاف قوانین بین المللی و بدون دعوت از سوی حکومت دمشق و با هدف ادعایی کمک به شبه نظامیان کُرد برای مبارزه با تروریستهای داعش صورت گرفته است.

در سال میلادی گذشته، ترامپ دستور خروج اکثریت این نیروها را صادر کرد و تنها بخش کوچکی از نظامیان آمریکا به منظور جلوگیری از دسترسی دولت قانونی سوریه به ذخایر نفتی واقع در مناطق تحت کنترل کُردها در خاک سوریه باقی ماندند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین با اعلام سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور به قطر برای شرکت در کنفرانس صلح بین الافغانی (دولت افغانستان و گروه طالبان) که قرار است از روز شنبه آغاز شود، شمار نیروهای نظامی در خاک افغانستان را ذکر کرد.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =