رفتار کرونا در استان‌های مختلف متفاوت است/ ویروس کووید-۱۹ با هیچ یک از اجدادش قابل مقایسه نیست/ کرونا مردم را گیج کرده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، سعید نمکی پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست کمیته علمی مقابله با کرونا که در بیمارستان شهید رجایی تهران برگزار شد، گفت: ویروس کرونا را نمی‌توانیم با هیچ کدام از اجدادش ( مر‌س و سارس) مقایسه کنیم زیرا این ویروس علائم متفاوتی در اقلیم‌های متنوع دارد. حتی ما یک رفتار یکسان در استان‌های گیلان، قم و … نداشتیم.

وی افزود: ما نباید به این ویروس، با ساده‌نگری نظر کنیم و نیاز به عینک ویژه‌ای برای مطالعه این ویروس داریم. ویروسی که علائم عفونی، انعقادی و بعضاً نشانه‌های HIV را نشان می دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اطلاعات جهانی می‌تواند برای ما مهم باشد اما ویروس در کشورها متفاوت رفتار می‌کند. بنابراین نیاز ما به مقالات داخلی بیشتر است، بیماری باید از هر منظری مورد مطالعه قرار بگیرد.

نمکی بیان کرد: این ویروس چهره‌های منحوسی از خود نشان خواهد داد که می‌تواند جهش پیدا کند و اگر این جهش اتفاق بیافتد سناریوهای تلخی را در سطح جهان تجربه می‌کنیم. در این سناریو کودکان، بزرگسالان و همه بیرون می‌شوند. بنابراین تلاش کردم و ایستادگی کردم و مورد فشار قرار گرفتم تا مدارس تعطیل شود اما نمی‌توانیم به صورت مجازی به دانشجوی مامائی زایمان یاد بدهیم.

وی اشاره کرد: ترتیبی داده‌ایم که ویزیت به معاینات مجازی تخصیص پیدا کند.

نمکی بیان کرد: تدوین یک پروتکل واحد برای این بیماری غیرعقلانی است. باید بدانیم داروهای مختلف را در کجا و برای چه زمانی استفاده کنیم. نکته اصلی این است که کمیته علمی رفرنس مردم است. الان مردم گیج شده‌اند و نمی‌دانند که اگر بیمار شده‌اند باز مبتلا می‌شوند با خیر. همچنین باید پروتکل هایی را بنویسیم که همگون جیب ما و فرهنگ ما باشد؛ ما اگر بدانیم داروئی برای مردم مثبت است، با جان و دل استقبال می‌کنیم.

وی گفت: ما نمی‌توانستیم منتظر کیت‌های خارجی بمانیم، ما باید به دنبال مناسب‌ترین و ارزان و غیرهجومی باشم. اما طبق مطالعات ما هیچ درمانی مانند حکایت و مراقبت نیست.

انتهای پیام/۴۱۴۸

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =