راهپیمایی جاماندگان، تجلی شور اربعین در ایران

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، روایت است که ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) برابر با ثواب زیارت امام حسین(ع) در کربلا است، یعنی در ایران بعد از زیارت امام رضا(ع) زیارتی با ثواب بیشتر از زیارت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) نیست! از این روست که زیارت حضرت عبدالعظیم در ایران دومین مقصد زیارتی زائران خارجی است!

بیش از هفت سال است که جاماندگان از قافله زیارت پیاده اربعین در کربلا، با پیاده روی روز  اربعین تا حرم حضرت عبدالعظیم(ع) مرهمی بر دل سوخته خود می گذارند.

در مورد ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) روایت است که امام هادی (ع) به فردی از اهل ری فرمودند: بدان که اگر قبر عبدالعظیم (ع) را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین بن علی(ع) را در کربلا زیارت کرده باشد.

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران

شاید به واسطه این روایت بتوان این مراسم هفت ساله را به سنتی دیرین تعبیر کرد. کسانی که از قافله زیارت پیاده کربلا در اربعین جامانده اند؛ همزمان با حضور در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) خود را از ثواب پیاده روی کربلا بهره مند می سازند.

هفتمین سال از مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی صبح امروز با حضور خیل عظیمی از عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) با شکوهی وصف ناشدنی برگزار شد. امروز صبح اقشار مختلف مردم در جمعیتی عظیم از میدان امام حسین(ع) تهران تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در حرکت بودند و ندای لبیک یا حسین را همزمان با کربلا در تهران و مسیری منتهی به حرم سید الکریم(ع) با شوقی وصف ناشدنی سر می دادند. اینها همه گویای آن بود که دلشان رهسپار کربلای معلی است.

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران

در این راهپیمایی پر شور  عزاداران، دلدادگان و عاشقان  حسینی از ساعت ۶ صبح در چندین مسیر راهپیمایی، یعنی میدان امام حسین (ع)، امام زاده حسن(ع)، مسجد جامع جمهوری، شهرستان پیشوا و باقر شهر به سمت حرم مطهر حضرت عبدالعظیم(ع) حرکت کردند. این زیارت دسته جمعی پرشور با حضور مردم در حرم مطهر سید الکریم و مرثیه سرایی کاظم غفارنژاد پایان یافت.
 
حضور عکاسان و فیلمبرداران داخلی و خارجی در این راهپیمایی بیش از بیش به چشم می‌خورد و گویی قرار است که از این حرکت عظیم؛ مستند جاماندگان کربلا ساخته شود.

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران

شاید این حماسه پر شور، شوق زیارت امام حسین (ع) را برای دوستداران آن حضرت که به نحوی بازمانده از سفر به کربلا بودند تداعی کند. اینکه با پای پیاده زائری باشی که هر ساله در ایام اربعین به قافله عشق بپیوندی و به هر طریقی خود را آماده این سفر معنوی کنی خود گویای دلدادگی به آن حضرت است.

امروز شاید در مقایسه با سالهای گذشته؛ حضور دسته‌های عزاداری و دمام زنی در بین مسیر راهپیمایی و همین‌طور حضور دسته های عزادار‌ی زوار افغانستانی در این مراسم بیش از بیش به چشم می‌خورد که این خود گویای روند رو به رشد هرساله این اربعین ایرانی است.

فقط جمعیت بود و جمعیت، جمعیتی عاشق که با هر کلامی سوزناک چشمانشان بارانی می شد به طوری که در این مسیر تردد هرگونه وسیله نقلیه اعم از خودرو و موتورسیکلت غیر ممکن بود.

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران

همچنین در مسیر پیاده روی جاماندگان تا شهر ری حدود ۲۰۰ موکب توسط عشاق ابا عبد الله برپا شده بود که در آن ضمن  پذیرای عزاداران حسینی (ع)  بسته‌های فرهنگی نیز در بین  مردم بخصوص کودکان و نوجوانان  توزیع می‌شد.

موکب جاماندگان اربعین

جمعیت این  پیاده روی عظیم  به حدی بود که در طول مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین ۲۰ مسجد و حسینه برنامه‌هایی از جمله قرائت زیارت اربعین و همچنین  اقامه نماز جماعت ظهر و عصر را با حضور  زائران حسینی برپا کردند.
 
 این دلدادگی برای دیروز و امروز نیست این دلدادگی سالهای سال است که در قلب و روح عاشقان آن حضرت جای دارد اما مردم ایران در هفت سال گذشته برای هر کدام از عاشقان آن حضرت و با هر بهانه‌ای که از سفر پیاده روی اربعین در مسیر کربلای معلی جا مانده‌اند مراسمی ترتیب داده‌اند تا شوق زیارت را با حضور و زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) یکی کنند.

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در تهران

انتهای پیام/۴۰۴۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =