حضور بیش از ۷۰ هزار کودک کار در کشور/ مسئله کودکان کار جزو مسائل اجتماعی پنهان است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خبر داد؛

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان بهزیستی کشور، حبیب الله مسعودی فرید در ارتباط با وضعیت کودکان کار در کشور گفت: کودکان کار به چند دسته تقسیم می‌شوند، یک‌سری کودکی که ساعاتی از روز خود را برای امرار معاش و یا نبود دلیل سرپرست مناسب، در خیابان بگذارند کودک خیابانی نامیده می‌شوند. بعضی از کودکان ساعاتی را در خیابان‌ها سپری می‌کنند و بعضی دیگر از کودکان که در ایران تعدادشان خیلی اندک است، به طور کامل در خیابان حضور دارند.

وی تصریح کرد: کودکان کار غالباً در خیابان حضور ندارند بلکه در کارگاه‌ها هستند و عموماً این کودکان شرایط سختی را دارند. این کودکان اذعان دارند در مقایسه بین حضور در کارگاه و خیابان، شرایط خیابان برایشان بهتر است زیرا در خیابان یک نظارت عمومی وجود دارد و مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گیرند و مردم درباره این کودکان نیز حساسیت پیدا کرده ‌اند و مراقب هستند آسیبی به آن‌‌ها وارد نشود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به قابل شناسایی نبودن بسیاری از کودکان کار، گفت: علت این مسأله این است که کارگاه‌های مجاز تحت رصد نهادهای مختلف مانند سازمان تأمین اجتماعی و اداره روابط کار وزارت هستند اما خیلی از این کارگاه‌ها که کودکان را به کار می‌گیرند، مجاز نیستند و اصلاً تابلویی ندارند.

مسعودی فرید در ادامه از برگزاری نشست‌های مشترک با اداره روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی جهت بررسی شرایط کودکان کار خبر داد و بیان کرد: امیدوار هستیم با همکاری این اداره کل و همکاری سازمان‌های مردم نهاد، خیلی از کارگاه‌هایی که آرم و علائمی ندارند و کودکان را به کار می‌گیرند.

وی پایان با اشاره به این مطلب که مسئله کودکان کار جزو مسائل اجتماعی پنهان است، درباره آمار کودکان کار نیز گفت: براساس مطالعاتی که با دانشگاه علوم بهزیستی انجام شد، حدوداً ۷۰ هزار کودک خیابانی در کشور داریم که بازه زمانی را در خیابان سپری می‌کنند، البته وضعیت کودکانی که در کارگاه‌ها کار می‌کنند متفاوت است و آمار دقیقی از این افراد در دست نیست.

انتهای پیام/۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هشت =