تناقض‌گویی‌های مسئولان هلال احمر درباره واکسن آنفلوآنزا/ ۲ میلیون واکسن خریداری‌شده کجاست؟

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در حالی کشور این روزها با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که پائیز امسال، ایران مانند هرسال میزبان بیماری فصلی آنفلوآنزا است؛ بیماری که به گفته متخصصان حوزه بهداشت و درمان ممکن است امسال به صورت جهش یافته فراگیر شود و چنین  موضوعی را بارها سعید نمکی وزیر بهداشت و دیگر معاونان این وزارت‌خانه هشدار داده بودند.

با توجه به عدم تولید واکسن  آنفلوآنزا در داخل کشور، وزارت بهداشت در تلاش است این واکسن را از خارج تهیه کرده و در اختیار مردم قرار دهد.

واکسن آنفلوآنزا از پائیز در دسترس است

در این میان جمعیت هلال احمر ایران نیز در تلاش بود تا واکسن آنفلوآنزا را وارد کشور کند، موضوعی که سرانجام کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر با حضور در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد و گفت: با توجه به همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان سال جاری، وزارت بهداشت قصد دارد ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا را وارد کشور کند که از این میزان، هلال احمر وظیفه خرید و تأمین ۲ میلیون دوز واکسن را برعهده دارد و هفته آینده هم این واکسن‌های خریداری‌شده از سوی هلال احمر به کشور وارد می‌شود.

وی افزود: طبق پروتکل وزارت بهداشت، توزیع واکسن‌ها از ابتدای مهرماه آغاز می‌شود. علاوه بر این 2 میلیون دوز، هلال احمر در حال حاضر 150 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در اختیار دارد که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای توزیع این واکسن‌ها هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین تاکید کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده کسانی که واکسن آنفلوآنزا را از هلال احمر خریداری می‌کنند در مراکز در نظر گرفته شده از سوی این جمعیت، تزریق آن را انجام دهند تا امکان هیچگونه سوءاستفاده برای دلالان این واکسن در بازار آزاد باقی نماند.

نگرانی  چگونگی توزیع داروها

صحبت‌های همتی در حالی مطرح شد که بسیاری از مردم نگرانی‌های زیادی نسبت به  چگونگی توزیع این دارو و یا کمبود واکسن آنفلوآنزا دارند، موضوعی که در میان افکار عمومی به شدت بحث آن مطرح است.

پیگیری‌های خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری آنا از سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر نشان می‌دهد این جمعیت برای چگونگی توزیع این واکسن  در میان داروخانه‌ها با وزارت بهداشت هنوز به هیچ توافق جامعی نرسیده است موضوعی که می‌تواند برای مردم مشکل ساز شود.

واکسن‌ها کجاست؟

با توجه به خبر ورود ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در کشور توسط جمعیت هلال احمر هنوز از زمان دقیق ورود این میزان واکسن به کشور خبری در دسترس نیست و فقط تعداد واکسن‌ها از سوی مسئولان جمعیت هلال احمر مطرح شده است؛ همچنین هنوز مشخص نیست که 2 میلیون دوز واکسن در چه مرحله‌ای از ورود کشور است،  در همین زمینه محمد نصیری سخنگوی جمعیت هلال احمر در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در این مورد اظهار کرد: هلال احمر در زمینه ثبت سفارش واکسن و جا به جایی وارد عمل شد.

وی افزود: البته براساس سیاست های وزارت بهداشت این واکسن‌ها توزیع می‌شود،  اما هنوز مشخص نیست که به چه صورت و چگونه وارد کشور می‌شود؛ البته بخشی از این واکسن‌ها که حدود 150 هزار دوز است وارد شده اما هنوز مشخص نیست باقی این واکسن‌ها کجاست و چه زمانی وارد کشور می‌شود.

نصیری گفت: یک میلیون ۸۵۰ هزار واکسن خریداری‌شده در مسیر است و منتظریم برسد!

چیزی مشخص نیست

درحالی ابهامات ورود واکسن آنفلوآنزا به کشور و توزیع آن میان مردم هرروز بیشتر می‌شود که اعلام خبر توزیع واکسن‌ها از ابتدای مهرماه از سوی رئیس جمعیت هلال احمر نمی‌تواند مصداق عینی پیدا کند زیرا هنوز مشخص نیست که یک میلیون و 850 هزار دوز واکسن دیگر کجا است و دارویی که هنوز وارد کشور نشده است چگونه قرار است میلان مردم آن هم از هفته آینده(اول مهرماه) توزیع شود.

آن‌چه مشخص است این است که جمعیت هلال احمر در مورد واکسن‌های خریداری شده شفاف‌سازی نمی‌کند و هیچ یک از مسئولان هلال احمر در مورد واکسن‌های خریداری شده و چگونگی ورود آنها سخن نمی‌گویند؛ مردم باید بدانند 2 میلیون واکسن خریداری شده توسط دولت و هلال احمر اکنون کجاست و قرار است چگونه و از کجا تامین می‌شود؟

انتهای پیام/۴۱۴۸

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =