تغییر در ترکیب پسماند در فصول مختلف و در مناطق جغرافیایی باید مورد توجه قرار گیرد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

عماد مطالبی در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با لزوم توجه به بحث مدیریت پسماند در کلانشهرها، اظهار کرد: رشد شهرنشینی و به‌دنبال آن مصرف‌گرایی از مهم‌ترین علل تولید حجم انبوه زباله است که این وضعیت هزینه سنگینی را بر دوش مدیریت شهری برای دفع آن در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به فرآیند مداوم تولید پسماند، رسیدن به یک برنامه جامع و همه‌جانبه‌نگر می‌تواند نقش مؤثری در برنامه‌ریزی‌های توسعه شهری در پی داشته باشد.

این کارشناس محیط زیست شهری با اشاره به اهمیت توجه به موضوعاتی همچون فرهنگ، سبک زندگی، توان اقتصادی و سطح توسعه شهری در تدوین برنامه‌های جامع مدیریت پسماند، عنوان کرد: طراحی و اجرای روش‌های بهینه مدیریت پسماند در شرایط کنونی می‌بایست بر پایه نگرش توسعه پایدار بوده و با یک دید همه جانبه، مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی را مدنظر قرار دهد.

مطالبی در ادامه از الزامات طرح‌های جامع مدیریت پسماند سخن به‌میان آورد و گفت: توجه به خصوصیات شهرها، زیرساخت‌های موجود، شرایط آب و هوایی، نرخ تولید پسماند و … از مواردی است که در تدوین یک برنامه سیستمی در حوزه خدمات شهری باید به آن توجه شود.

وی تصریح کرد: تغییر در ترکیب پسماند در فصل‌های مختلف و در مناطق جغرافیایی از دیگر مواردی است که در برنامه‌ریزی‌ها می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به این مطلب که توجه به امور فرهنگی و آموزشی شهروندی در سطح عموم، مراکز آموزشی و دانشگاهی می‌بایست یکی از اولویت‌های مهم حوزه مدیریت پسماند باشد، گفت: به‌منظور حفظ ساختارهای زیست محیطی و اقلیم شهری و رسیدن به پایداری محیطی باید برنامه‌هایی مانند آنالیز شیمیایی شیرابه با جدیت دنبال شده و با رعايت ملاحظات بهداشتی و زيست محيطی از جمله کنترل و تصفيه شيرابه و جمع‌آوری گاز گام مؤثری را در حفظ محیط زیست شهری است.

انتهای پیام/۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 16 =