۶۴۳ هزار کودک تحت حمایت بهزیستی، مورد غربالگری قرار گرفتند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

داریوش بیات‌نژاد در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاهی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره اقدامات صورت‌گرفته در سازمان بهزیستی در راستای حمایت از معلولان اظهار کرد: حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها یک بخشی از فعالیت‌های بهزیستی است که برای آن برنامه‌های خوبی دارد.

وی افزود: برنامه پیشگیری از نابینایی ناشی از تنبلی چشم است که برای کودکان سه تا ۶ سال است. سال گذشته بیش از ۶۴۳ هزار کودک (۷۸ درصد) را تحت پوشش بهزیستی قرار دادیم.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران گفت: غربالگری شنوایی برنامه دیگری است که برای جلوگیری از معلولیت نوزادان صفر تا سه سال انجام می‌شود؛ همین‌طور غربالگری شنوایی برای کودکان ۳ تا ۵ سال هم وجود دارد که نوزادان و کودکانی که در غربالگری اول شنوایی استفاده نکردند در این غربالگری حضور می‌یابند.

بیات‌نژاد با بیان اینکه ۱۲۲ هزار ۴۹۰ نفر کودک و نوزاد تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند؛ عنوان کرد: این برنامه در سطح استان تهران انجام شده است.

وی اظهار کرد: مشاوره ژنتیک در ۳۱ مرکز غیردولتی و چهار مرکز دولتی با پوشش آماری ۲۵ هزار و ۶۰۰ نفر در سال ۹۷ از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی برای جلوگیری از معلولیت بود.

بیات‌نژاد ادامه داد: برای آگاه‌سازی و پیشگیری از معلولیت با همکاری اداره آموزش و پرورش کل کشور و تهران برنامه‌ای ترتیب دادیم که ۲۱۴ هزار نفر از این برنامه‌ها استفاده کردند. آموزش‌ پیشگیری از آسیب‌های شنوایی و بینایی صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: دستگاه اسکلتی عضلانی و بیماری‌های ژنتیکی، پیشگیری از حوادث غیر رانندگی که منجر به معلولی می‌شود اهم سرفصل های آموزش بوده است.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران گفت: در همین مسیر قراردادهایی با آزمایشگاه وزارت بهداشت و درمان و آزمایشگاه‌هایی که تخصصی ژنتیکی هستند برای خانواده‌هایی که یک یا چند فرزند معلول و یا ازدواج فامیلی خواهند داشتند منعقد شده است.

انتهای پیام/۴۰۴۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *