۱۵۶ هزار معتاد زن داریم/ میانگین سن شروع اعتیاد زنان ۲۶ سال است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر، حمید صرامی درباره مصرف مواد مخدر در کشور و آمار معتادان زن اظهار کرد: در ایران ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در سن ۱۵ تا ۶۴ سال هستند و از این تعداد ۱۵۶ هزار نفر زن هستند؛ جامعه زنان ایرانی عفیف است و اینکه برخی سیاه‌نمایی می‌کنند که بانوان به‌شدت به سمت مواد مخدر رفته‌اند، اصلاً زمینه علمی ندارد.

سرپرست معاونت ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: البته این میزان اعتیاد در زنان هم پذیرفته و پسندیده نیست و اگر اکنون تعداد زنان معتاد را با دهه ۷۰ یا ۸۰ مقایسه کنیم، تعداد زنان گرفتار این آسیب اجتماعی نسبت به گذشته بیشتر شده است؛ مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر در دختران نسبت به پسران کمتر است و نشان می‌دهد که خانواده‌ها نسبت به دختران خود حساسیت بیشتری دارند البته انتظار می‌رود این میزان حساسیت برای پسران هم وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر، سن مصرف مواد مخدر در جامعه جهانی کاهش و گرایش افراد تحصیل‌کرده، شاغل و زنان به مصرف مواد مخدر افزایش یافته است؛ ضربه‌پذیری نهاد خانواده، مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری از مصرف مواد مخدر بیشتر شده و این در حالی است که با طیف گسترده‌ای از انواع مواد مخدر و دسترسی آسان به آنها مواجه هستیم.

میانگین سن شروع اعتیاد زنان ۲۶ سال است

صرامی گفت: میانگین سن شروع مصرف مواد مخدر در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال، ۲۴ سال و سه ماه است؛ این میانگین سنی در مردان ۲۴ سال و یک ماه و در زنان ۲۶ سال و دو ماه است.

سرپرست معاونت ستاد مبارزه با مواد مخدر به عوامل مهم در انگیزش شروع به مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: ۳۳٫۸ درصد از کسانی که مواد مصرف می‌کنند علت آن را تفریح و تفنن اعلام کرده‌اند؛ همچنین برخی نیز به‌دلیل جلب توجه و ابراز وجود به سمت مصرف مواد رفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۷٫۴ درصد، علت مصرف مواد را کنار آمدن با مشکلات زندگی، استرس‌ها، اضطراب‌ها، افسردگی‌ها و ناامیدی‌ها عنوان کرده‌اند و ۱۳٫۲ درصد افراد هم فقط برای تجربه کردن، سراغ مواد مخدر رفته‌اند.

انتهای پیام/۴۱۱۰/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *