کیمیای آموزش در قطب گردشگری پایتخت

روزنامه ایران: انتهای اتوبان همت را که می‌رویم نگاهمان به سمت ساختمان‌های سر به فلک کشیده‌ای می‌افتد که حالا داشتن کلید یکی از همین آپارتمان‌ها آرزوی خیلی‌ها شده است. اما هنوز نزدیک این ساختمان‌ها نشده از دور بوی خاک و سر و صدا شما را از این آرزو باز می‌دارد. ابتدای وروردی شهرک گلستان را با گل و گیاه تزیین کرده‌اند و انتهایش هم خاک و بیابان است. آنطورکه ساختمان‌ها نشان می‌دهد و ساکنان منطقه می‌گویند زمین‌ها ارزان بوده و انبوه سازان هم به منطقه هجوم آوردند به طوریکه حالا در این منطقه فقط ساختمان ساخته شده بدون آنکه امکاناتی برای مردمش فراهم کنند. گویا انبوه‌سازان هیچ تعهدی نسبت به ایجاد امکاناتی که باید برای شهروندان منطقه فراهم کنند نداشته‌اند. ساکنان منطقه یکی از مهمترین مشکلاتشان را نبود مدرسه در منطقه عنوان می کنند. درست هم می‌گویند برای پیدا کردن مدرسه دقایقی گشتیم از هر کسی پرسیدیم که در این منطقه  مدرسه برای فرزندانشان وجود دارد یا خیر. خیلی‌ها جواب می‌دادند که بسختی می‌توانید مدرسه‌ای را اینجا پیدا کنید. برخی دیگر هم اعلام کردند که فرزندانشان را در خارج از شهرک ثبت‌نام کرده‌اند. با کمی گشت و گذار در منطقه ۲۲ ادعای خانواده‌ها ثابت می‌شود که این منطقه به نسبت جمعیتش مدرسه کم دارد شماری از خانواده ها در تماس با روزنامه ایران اعلام کردند: در شرایطی که ۱۵ روز به آغاز سال تحصیلی مانده هنوز نتوانسته‌اند در شهرک گلستان مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان‌شان پیدا کنند چرا که مدیران مدارس آب پاکی را روی دست خانواده‌ها ریختند و در یک جمله اعلام کردند که «جا نداریم.» یکی از شهروندان این شهرک با انتقاد از اینکه مدارس بسختی فرزندانشان را ثبت‌نام می‌کنند و در قبال ثبت‌نام هم هزینه بسیاری دریافت می‌کنند می‌گوید:«چند سالی است که در این شهرک ساکن شدم هر سال برای ثبت‌نام دو دخترم با مشکل مواجه می‌شوم یک سالی مجبور شدم  دخترم را به یکی از مدارس منطقه ۵ بفرستم. خانم، اینجا کلی خانه و ساختمان ساخته‌اند اما دریغ از مدرسه و فضای آموزشی، به آموزش و پرورش هم گله کرده‌ایم اما آنها می‌گویند که به ما مربوط نمی‌شود. قبل از سال تحصیلی هم مقابل شهرداری منطقه تجمع کردیم مدارک و کارنامه فرزندانمان در دستمان بود اما مدیران شهرداری هم گفتند ساخت مدرسه به ما مربوط نمی‌شود. خب ما باید چکار کنیم. به کجا برویم. نمی‌شود که بچه هایمان را هر سال با استرس ثبت‌نام کنیم. خیلی از خانواده‌ها اصلاً فرزندانشان را به مناطق دیگر می‌فرستند.»
به مرکز و جنوب شهرک گلستان که می‌رسیم سر و صدای ساخت و ساز امانمان را می‌برد. کامیون‌ها در حال خالی کردن آجر و ماسه هستند و کارگران مشغول کار. برخی ساختمان‌ها ساخته شده اما هنوز نمای آنها تکمیل نشده است و البته برخی از خانواده‌ها هم در داخلش ساکن شده‌اند. در پایین شهرک هم تا چشم کار می‌کند بیابان می‌بینیم و خاک. آنطور که ساکنان شهرک می‌گویند اینجا فقط ساختمان ساخته شده و  کسانی که مجوز ساخت و ساز در این منطقه را دادند نه فکری به حال مدرسه کردند و نه فکری به حال دانش‌آموزان داشته‌اند؛ بگذریم که خیلی‌ها هم از نبود درمانگاه، بیمارستان، مراکز رفاهی و تجاری شکایت داشتند. خانم زمانی، مادر یک کودک دبستانی به «ایران» می‌گوید: «کمتر از ۱۵ روز به آغاز سال تحصیلی زمان داریم اما هنوز فرزندانمان در مدرسه ثبت‌نام نشده‌اند، مدیران مدارس می‌گویند جا نداریم. در این منطقه مدرسه ابتدایی کم است. سه سالی است که در این شهرک ساکن شدیم و هر سال هم همین وضع و حال من و خیلی‌های دیگر است.» فروشنده فروشگاهی هم با گلایه از پیمانکار می‌گوید: «خانم اینجا کلی ساختمان برای شرکت‌های خصوصی و دولتی ساخته شده است تا کسی که خانه ندارد خانه دار شود اما به چه قیمتی. هر سال شاهدم که خیلی از خانواده‌ها دغدغه همین ثبت‌نام را دارند. الان جلوی مغازه خودم ۲ هزار تا ساختمان ساختند اما شما بروید سئوال کنید یک مدرسه ساخته شده یا خیر؟ پیمانکار که برایش ساختن مدرسه اهمیتی ندارد فقط به فکر پولش است. این شهرداری است که باید نظارت کند. چرا وزارت آموزش و پرورش در زمانی که خانه‌ها تکمیل شد بررسی نکرد که در این منطقه چه تعداد دانش‌آموز وجود دارد و چرا مدرسه به میزان کافی وجود ندارد. برج را ساختند اما مدرسه و فضای آموزشی لازم برای بچه‌ها را نساختند.»
وی با اشاره به اختصاص ۵ قطعه زمین به ساخت فضای آموزشی از سوی شهرداری منطقه می‌گوید: «تا امروز شهرداری منطقه ۲۲ تعداد ۵ قطعه زمین دیگر نیز به صورت کاملاً رایگان برای ساخت مدرسه در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است و به غیر از یک مدرسه خیرساز و یک قطعه زمین که توسط خود آموزش و پرورش در سال گذشته کلنگ زده شد، تاکنون هیچ گونه واحد آموزشی دیگری توسط آموزش و پرورش در این زمین‌ها ساخته نشده است.»
مولایی با بیان این نکته که برخی از زمین‌های منطقه سند نخورده‌اند و آموزش و پرورش باید این موضوع را نیز مدنظر داشته باشد، تصریح کرد: شهرداری منطقه ۲۲ بعد از اینکه زمین مورد نیاز برای ساخت واحد آموزشی را معرفی کرد، ادعای دیگری از سوی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه زمین‌ها باید به نام آموزش و پرورش سند زده شود تا اقدام به ساخت و ساز در آنها صورت پذیرد، مطرح شد. درحالی که بسیاری از زمین‌های منطقه هنوز سندهایشان کامل نشده و ما ضامن هستیم که این زمین در اختیار واحد آموزشی باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *