چگونه کشور سازنده کیت کووید-۱۹ و موشک‌های بالستیک از تولید کارت هوشمند عاجز است؟/ کدام سازمان‌های دولتی مانع تحقق دولت الکترونیک هستند؟

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، چندی است که روند صدور کارت‌های هوشمند ملی با تأخیر مواجه شده است و با وجودی‌که بعضاً در مواردی بیش از 2 سال از ثبت‌نام متقاضیان می‌گذرد ولی همچنان خبری از تحویل آن نیست.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بروزرسانی کارت شناسایی مطرح است تکنولوژی به‌کار رفته در این کارت‌ها است که شرایط تحریمی ورود آن به کشور، تکمیل این پروژه ملی را با تأخیر مواجه کرده است.

با وجودی‌که روند رو به رشد فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌های مختلف مشاهده می‌شود این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که تا چه زمانی وابستگی به خارج باید وجود داشته باشد در حالی‌که در بسیاری از جنبه‌ها خودکفا شده‌ایم.

تلاش دانشمندان حوزه پزشکی به‌منظور کشف واکسن کووید-19، پیشرفت‌های حوزه هسته‌ای، موشکی و … حاکی از آن است که قطعات کارت ملی هوشمند موضوع چندان پیچیده‌ای برای فعالان حوزه فناوری اطلاعات نیست و تنها نیازمند اعتماد مسئولان به جامعه علمی کشور است.

تلاش‌های بی‌نتیجه ثبت احوال برای تولید کارت ملی هوشمند

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در ارتباط با علت طولانی شدن فرآیند صدور کارت ملی هوشمند می‌گوید که از اسفند سال ۹۶ با مشکل تأمین بدنه کارت مواجه شده‌ایم و از آغاز سال ۹۷ با شرکت‌های متولی که چاپخانه دولتی متولی تأمین و تولید آن است وارد مذاکره شدیم و تلاش‌ها آغاز و قرار شد که بدنه کارت ایرانی مشابه خارجی باشد.

وی در اظهارنظر ماه‌های پایانی سال 98 خود با اشاره به این مطلب که در تلاش هستیم تا کارت تولید داخل از لحاظ رعایت نکات ایمنی مشابه نمونه خارجی باشد، عنوان می‌کند که چاپخانه دولتی تا پایان سال به ما وعده داد که ۹ میلیون کارت بدهد، اما آنها مشکلاتی دارند و به وعده خود عمل نکردند.

وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات مانع تحقق دولت الکترونیک

وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولیان حوزه تولید و فناوری هیچ سرمایه‌گذاری در خصوص تولید کارت‌های ملی هوشمند انجام نداده‌اند و یا گزارشی از آن منتشر نشده است. به این ترتیب این گمان می‌رود که با تمدید تحریم‌ها شرایط نابسامان صدور کارت ملی هوشمند ادامه پیدا کرده و همچنان مردم با احراز هویت در موقعیت‌های اداری با مشکل دست به گریبان باشند.

با توجه به این‌که کارت ملی هوشمند یکی از مهم‌ترین ملزومات تحقق دولت الکترونیک است بهتر است سازمان ثبت احوال از تهدید به‌وجود آمده از کرونا و لزوم در پیش گرفتن فرآیندهای غیرحضوری، نسبت به تسریع در روند صدور و رفع مشکل تولید کارت‌های ملی هوشمند اقدام کند.

انتهای پیام/ ۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =