چگونه سود سهام عدالت را دریافت کنیم؟/ شماره شبای بانکی را چگونه به دست آوریم؟+مراحل ثبت شماره شبا برای دریافت سود

کد خبر : ۷۳۴۰۴
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۶

Print This Post Print This Post
Email This Post Email This Post
minuspspbplus

برای کسب شماره شبای بانکی از طریق شماره حساب اینجا را کلیک کرده و به قسمت بانک مربوطه مراجعه کنید

برای ورود به سامانه سهام عدالت اینجا را کلیک کنید.

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود سهام خود حتما باید شماره شبای بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اطلاع دهند.

به گزارش بانک مردم، ۴۹ میلیون نفر دارای سهام عدالت هستند و آنهایی که می‌خواهند بدانند که آیا سهام عدالت دارند یا خبر باید ابتدا به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند.

برای ورود به سامانه سهام عدالت اینجا را کلیک کنید.

سپس با ارائه کد ملی و پاسخ به چند سوال شخصی وارد سامانه سهام عدالت شده و از مشمول بودن سهام مطمئن می‌شوید. آنهایی که واجد دریافت سهام نبوده‌اند یا در زمان مقتضی ثبت‌نام نکرده بودند سهامی ندارند و نمی‌توانند وارد سامانه شوند.

برای ثبت شبای بانکی ابتدا باید حساب بانکی خود را در اختیار داشته باشید و آن را از طریق لینک بانک مربوطه تبدیل به شبای بانکی کنید.

برای کسب شماره شبای بانکی از طریق شماره حساب اینجا را کلیک کرده و به قسمت بانک مربوطه مراجعه کنید

پس از کسب شماره شبای بانکی آن را در قسمت ثبت شبای بانکی در سامانه سهام عدالت قرار دارد وارد کنید.

در هر مرحله که اشتباه صورت بگیرد سامانه سهام عدالت به شما اخطار می‌دهد.

۱۵ روز پس از ثبت شماره شبای بانکی سامانه سهام عدالت آن را بررسی می‌کند و نتیجه را به شما اعلام خواهد کرد.

تکلیف مشمولانی که سهام عدالت خود را گم کرده‌اند چیست؟

در صورت مفقود شدن برگه عضویت سهام عدالت، مشمولان با مراجعه به سامانه این سهام به نشانی www.samanese.ir می‌توانند از جزئیات سهامداری خود اطلاع پیدا کنند.

طرح توزیع سهام عدالت از سال ۸۵ تاکنون در کشور در حال اجرا است و بر اساس قانون یک میلیون تومان از سهام مجموع سهام ۶۰ شرکت‌ حاضر در پرتفوی سهام عدالت به این شرط به مشمولان داده شده تا در مدت ۱۰ سال از محل سود سالیانه این سهام، اقساط آن تسویه شود.

از این رو در پایان مدت ۱۰ ساله پرداخت و تسویه اقساط، از امسال سود سال مالی ۹۵ شرکت های سرمایه‌پذیر به صورت نقدی به مشمولان پرداخت خواهد شد.
بر این اساس باید گفت دوره مجاز ثبت‌نام سهام عدالت بازه زمانی ۱۰ ساله از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۴ بوده و پس از آن ثبت نام جدید صورت نمی‌گیرد.
از این رو تنها کسانی که در این مدت در شرکت‌های تعاونی شهرستانی ثبت نام نهایی داشته‌اند و نامشان از طریق آن شرکت تعاونی به سازمان خصوصی‌سازی ارسال و در بانک اطلاعاتی مشمولان درج شده است مشمول سهام عدالت هستند و صرفا ثبت نام اولیه دلیل عضویت مشمولان نیست.
در خصوص فوت شدگان سهام عدالت هم باید اشاره کرد ثبت نام‌شدگان قطعی فوت شده نیز جزو مشمولان سهام عدالت هستند و وراث قانونی‌شان در آینده می‌توانند با فراهم شدن زمینه‌های قانونی از مزایای این سهام بهره‌مند شوند.
در خصوص مفقود شدن برگه عضویت سهام عدالت هم باید گفت هیچ لزومی به در اختیار داشتن برگه عضویت سهام عدالت توسط مشمولان نیست و این برگه دارای کاربرد و ارزش نیست.
بر این اساس مشمولان سهام عدالت با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir می‌توانند از جزئیات سهامداری خود اطلاع پیدا کنند.

چرا سامانه سهام عدالت برخی از شبای حساب‌های بانکی را تایید نمی‌کند؟

مسدود و راکد بودن حساب بانکی مشمولان” و “عدم درج شبا بانکی به نام شخص مشمول” دو دلیل اصلی عدم تایید شبای حساب بانکی دارندگان سهام عدالت است.

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir در حالی از نیمه اسفند پارسال آغاز بکار کرده است که در گام نخست به ارائه صورتحساب مشمولان پرداخته است و در مرحله دوم نیز که از اواخر فروردین امسال آغاز شده، شرایطی را فراهم آورده است تا دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود سال مالی ۹۵ شرکت های سرمایه‌پذیر اقدام به ورود شماره شبای حساب بانکی خود در این سامانه کنند.

بر این اساس مشمولانی که از عدم تایید شماره شبا بانکی خود مطلع خواهند شد و یا پیامک عدم تایید شبا بانکی توسط سامانه سهام عدالت دریافت می‌کنند، باید دوباره به سامانه سهام عدالت مراجعه و شبای بانکی جدید مربوط به یک حساب بانکی معتبر به نام خود را در این سامانه ثبت کنند.

از این رو باید گفت این دسته از مشمولان سهام عدالت به دو دلیل مهم و اساسی با عدم تایید شبا بانکی خود مواجه هستند که این دو دلیل عبارتند از “مسدود و راکد بودن حساب بانکی مشمولان” و نیز “عدم درج شبا بانکی به نام شخص مشمول”.

بر این اساس در هر دو حالت، باید شبا معتبر بانکی مشمولان جایگزین شبا بانکی ثبت شده قبلی شود و در مجموع ملاک اصلی برای دریافت سود سهام عدالت توسط مشمولان، ثبت و تایید شماره شبای حساب بانکی هر یک از آنها است.

اگر شماره شبا ندهید سود سهام عدالت نمی‌گیرید؟/ چگونه شماره شبا به دست آوریم؟

برای دریافت سود سهام عدالت این که مشمولان، سهامدار سهام عدالت باشند کافی نیست و باید هر فرد شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کند.

برای دریافت شبای حساب بانکی اینجا را کلیک کنید

مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود این سهام باید شماره شبای حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir وارد کنند و سهامدار بودن، به خودی خود موجب دریافت سود این سهام نخواهد شد.

به همین دلیل برای برخورداری از سود سهام عدالت، کلیه مشمولانی که نامشان در سامانه سهام عدالت جزو سهامداران است باید یک شماره شبا بانکی به نام خود در سامانه وارد کنند و در صورت عدم درج شماره شبا در سامانه، حتی اگر سهامدار سهام عدالت هم باشند، سودی به حساب آنها واریز نخواهد شد.

گفتنی است؛ آمارهای جدید از سامانه سهام عدالت حاکیست که در مدت دو ماه گذشته که از فعالیت این سامانه و دریافت شماره شبای بانکی از مشمولان سهام عدالت می‌گذرد تا کنون نزدیک به ۲۸ میلیون شبای بانکی توسط مشمولان در سامانه سهام عدالت به ثبت رسیده است.

سود سهام عدالت کودکان به حساب بانکی به نام خودشان واریز می‌شود

سود‌ سهام عدالت کودکان مشمول سهام عدالت تنها به حساب بانکی به نام خودشان واریز خواهد شد و به حساب سرپرست خانوار اعم از ولی یا قیم واریز نخواهد شد.

بر این‌اساس مشمولین سهام عدالت می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز تماس سهام عدالت۸۳۳۳۸ تماس بگیرند.

بر اساس آمار سامانه سهام عدالت به طور متوسط در هر روز یک میلیون سهامدار مشمول سهام عدالت شماره شبا بانکی خود را در سامانه ثبت کرده‌اند وتاکنون ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار شبا بانکی در سامانه درج و ثبت شده است.

با بررسیهای به عمل آمده در مورد وضعیت اعتبار شباهای ثبت شده در سامانه توسط سازمان خصوصی سازی از طریق سیستم بانکی، شبا بیش از ۳ میلیون و نیم مشمول مورد تایید قرار گرفته‌اند.

سه و نیم میلیون شماره شبا بانکی که از همه نظر تایید شده‌اند اکنون توسط مشمولین سهام عدالت دارنده این شباهای بانکی در سامانه قابل مشاهده هستند.

گفتنی‌ است؛ بدون اطلاع رسانی‌ عمومی از سوی دولت در رسانه های معتبر و ملی هیچ گونه سودی به حساب‌ها واریز نخواهد شد و مشمولین با هوشیاری لازم مراقب ارتباطات و تماس‌های افراد ناشناس در این ارتباط باشند.

برای کسب شماره شبای بانکی از طریق شماره حساب اینجا را کلیک کرده و به قسمت بانک مربوطه مراجعه کنید

برای ورود به سامانه سهام عدالت اینجا را کلیک کنید.

 

 

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *