چهار بانکی که در شفاف سازی اطلاعات پیشتاز هستند را بشناسید

کد خبر : ۸۱۹۸۴
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۶

Print This Post Print This Post
Email This Post Email This Post
minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: با وجود گذشت دو سال از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، فقط چهار بانک از مجموع بانک ها و موسسات مالی دارای مجوز کشور به این قانون عمل کرده اند.

به گزارش بانک مردم به نقل از سایت صدای پول، انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات روش مرسومی در کشورهای پیشرفته است برای نظارت پذیر شدن فعالیت مجموعه های اقتصادی.اگر چه مسئولان اجرایی وعده های بسیاری در این باره داده اند و پای این قانون به مناظره های انتخابات ریاست جمهوری هم باز شد اما تا کنون اقدام در خور توجهی در این باره صورت نگرفته است.

در حالی که اجرای این قانون می تواند برای نظام بانکی کشور بیش از هر مجموعه اقتصادی دیگری حائز اهمیت باشد.وقوع اختلاس ها و فسادهای بانکی در سال های گذشته، ذهن جامعه را بیش از پیش درباره نظام بانکی کشور مشوش و به اعتماد عمومی خدشه وارد ساخته است. اجرای این قانون گام مساعدی است تا با شفاف سازی و انتشار آزادانه اطلاعات اعتماد جامعه به بانک های کشور ترمیم شود.

اما با این وجود بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از مجموع بانک ها و موسسه های دارای مجوز فقط چهار بانک مسکن،تجارت،سپه و صنعت و معدن این قانون را اجرا کرده اند و سایر بانک های بزرگ و حتی دولتی هنوز به این سامانه نپیوسته اند.

جای این سوال باقی است که دولت محترم دوازدهم که وعده انتشار آزاد اطلاعات و شفافیت در این عرصه را وعده داده است آیا نمی تواند بانک های بزرگ و دولتی را که خود مدیران آن را منصوب می کند، ملزم سازد تا این قانون را اجرا کنند؟آیا چهار بانک مسکن،تجارت،سپه و صنعت و معدن که در اجرای این قانون پیشتاز بوده اند از سوی دولت مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته اند؟

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *