چرا الازهر دربرابرتوافق عادی سازی ابوظبی و تل آویو سکوت کرده است؟

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی با اشاره به سکوت الازهر مصر در برابر توافق عادی سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی نوشت: سکوت الازهر و هیأت علمای مسلمان مصر در برابر این توافق سؤالات زیادی را در خصوص موضع گیری آنها برانگیخته است.

بر اساس این گزارش، الازهر مصر که حتی با مصوبات نشست سران عربی در سال ۲۰۰۲ در چارچوب طرح صلح عربی ارائه شده از سوی عربستان مخالفت کرده بود در خصوص این توافقنامه سکوت کرده است.

الازهر از دهه‌ها قبل اعلام کرده که با سفر به قدس اشغالی یا عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی مخالف بوده و همواره در این خصوص موضع گیری کرده است.

در همین راستا «جاد الحق» شیخ اسبق الازهر سفر به قدس اشغالی و عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی را حرام اعلام کرده بود. حتی «احمد الطیب» شیخ کنونی الازهر دیدار با «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا را در دسامبر ۲۰۱۷ بعد از به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی رد کرده بود.

بسیاری از مبلغان دینی عربی از الازهر خواسته‌اند تا موضع گیری خود را در این خصوص نشان دهد اما به نظر می‌رسد الازهر که در مصر واقع شده تابع سیاستهای این کشور است؛ سیاست‌هایی که حامی اقدامات امارات به شمار می‌روند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *