پیش‌بینی و استقرار بالگرد در استان بوشهر یک ضرورت انکارناپذیر است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

آتش‌سوزی‌های متعدد اخیر در سطح استان بوشهر نیز در راستای این شرایط اکولوژیکی و محیطی است. 

صرف نظر از زحمات کلیه نیروهای یگان حفاظت در سطح استان و نیروهای فعال مردمی و دوستدار طبیعت که از جان خود مایه گذاشته اند؛ کنترل و مدیریت حریق در زمان توسعه آتش به ویژه در مراتع و  اراضی جنگلی در ارتفاعات و مناطق صعب‌العبور بسیار دشوار است، به نحوی که در بسیاری از موارد با توجه به گرما و دمای محیط و سرعت گسترش آن کاری سخت و طاقت فرسا است. 

نیروهای انسانی با تمام توان خود سعی می کنند بر آتش، غلبه نمایند ولی در بعضی نقاط واقعا صعب العبور است تا اینکه کل مواد سوختی و پوشش گیاهی به اتمام برسد یا به مناطقی مانند صخره ها، جاده، رودخانه و دره های لخت و فاقد پوشش یا سایر عوارض که نقش آتش بر را دارند برسد. 

مدیریت و کنترل آتش را به دو صورت می توان امکان‌پذیر کرد:

۱. انجام اقدامات پیشگیرانه مانند ایجاد آتش‌بر در مراتع و اراضی جنگلی و پارک های جنگلی که ایجاد آتش بر در آن امکان پذیر می باشد. فرهنگ سازی، آموزش و ترویج نحوه حضور و خروج در طبیعت توسط مردم در جهت پیشگیری از حریق نیز در این راستا است.

۲. در زمان حریق به خصوص در مناطق صعب العبور و ارتفاعات که امکان دسترسی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و سایر فعالان مردمی دشوار است و مهمترین اقدام آن پیش بینی هلیکوپترهای آبپاش توسط دولت مانند کشورهایی که جنگل‌ها و پوشش گیاهی مرتعی گسترده دارند.

آتش سوزی های اخیر و تصاویر تلاش نیروهای یگان‌های حفاظت منابع طبیعی استان و نیروهای مردمی با حداقل امکانات نشان می دهد که عدم وجود و حضور و همکاری سریع جهت استقرار بالگرد و چرخبالهای آبپاش حتی تلاش و جانفشانی های این نیروهای زحمتکش را نیز اثرگذار می نماید.

قطعا حضور بالگرد در مناطق صعب العبور در زمان شروع آتش سوزی کارامدترین راهکار برای مدیریت و اطفای آتش است، لذا پیش بینی و استقرار آن در سطح استان توسط مدیریت بحران به خصوص در این ماه‌های گرم سال یک ضرورت انکارناپذیر است.

*علیرضا منصوری /کارشناس منابع طبیعی

انتهای پیام 

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *