پیش‌بینی وضعیت بازار ارز در پایان سال

کد خبر : ۵۲۶۷۳
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید نوسان ارزی حدود دو ماه پیش باعث شد تا حجم زیادی از نقدینگی با عرضه بیشتر ارز توسط بانک مرکزی و خرید توسط مردم به سمت این بانک برود.

به گزارش بانک مردم، سیدحسین سلیمی در گفتگو با ایبِنا درباره نقدینگی و تورم انتظاری ماه پایانی سال گفت: نگرانی و احتیاط مردم در زمانی که نرخ ارز به بالای ۴ هزار تومان رسید، باعث شد تا تقاضا برای خرید ارز بالا برود و بخشی از نقدینگی موجود در بازار از این طریق به سمت بانک مرکزی رفت.

وی افزود: در اواسط دی ماه و همزمان با نوسان نرخ ارز، عرضه اسکناس ارز توسط بانک مرکزی در بازار زیاد شد و ارز در اختیار مردم قرار گرفت؛ با توجه به اینکه استقبال مردم از خرید اسکناس ارز زیاد بود، نقدینگی ها با توجه به خرید این میزان ارز از دست مردم خارج شد و به سمت بانک مرکزی رفت.

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: با جمع آوری نقدینگی از بازار با فروش ارز توسط بانک مرکزی، نرخ ارزها در بازار متعادل شد.

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه، نقدینگی بیش از هزار هزار میلیارد تومانی کنونی را وحشتناک توصیف کرد ولی در عین حال افزود: ماه گذشته به دلیل نوسان ارزی، مقدار زیادی از نقدینگی به سمت خرید ارز و بانک مرکزی رفت و اگر رشد نقدینگی را با ماه قبل از آن مقایسه کنید، خواهید دید که کاهش یافته است با این حال نسبت به کل سال نقدینگی بسیار بالاست.

سلیمی ادامه داد: نقدینگی در صورتی خوب است که به سمت تولید رفته و باعث رشد اقتصادی شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نرخ ارز در ماه پایانی سال گفت: به نظر نمی‌رسد که هیچگونه تغییر قابل توجه و نوسانی در نرخ ارز در ماه آخر سال داشته باشیم.

دلار

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *