پیشی گرفتن آمار مبتلایان کرونای ایران از چین/ بهبود آمارها نشانه مهار بیماری نیست

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

مقایسه شیوع کرونا در ایران/ دوشنبه ۱ اردیبهشت

به گزراش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، براساس آمارهای اعلام شده وزارت بهداشت آمار کل مبتلایان کرونا در کشور از آغاز انتشار تاکنون به عدد 83 هزار و 505 نفر رسید که بالاخره پس از گذشت دوماه پر چالش و تلاش همه جانبه ملی در جلوگیری سرعت شیوع بیماری این آمار از آمار مبتلایان چین پیشی گرفت.

بیشتر بخوانید: آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز دوشنبه اول اردیبهشت/ بهبودیافتگان ۵۹۲۷۳ و مبتلایان ۸۳۵۰۵ نفر+جزئیات

در این زمینه توجه به دو نکته و دو دسته از کشورها در مسئله سرعت انتشار بیماری و کنترل آن ضروریست:

نخست دو کشور چین و کره جنوبی هستند که در ابتدای انتشار بیماری از نظر آمار بالاتر از ایران قرار داشتند اما آمار ایران به سرعت از کره جنوبی عبور کرد و پس از آن ظرف مدت دوماه از کشور چین یعنی منبع اصلی بیماری نیز پیشی گرفت.

دوم کشورهایی که چندین هفته پس از ایران شیوع بیماری را اعلام کردند اما بسیار سریع‌تر از کشور ما به شیوع خارج از کنترل بیماری رسیدند و نهایتاً قبل از ایران از آمار چین پیشی گرفتند مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان و ترکیه.

کرونا در برخی از این کشورها به بحران باورنکردنی تبدیل شده و هم اکنون در سطح جهانی این کشورها را اسباب تجدید نظر مردم در باب پیشرفت و قدرت علمی و توان حکمرانی کشورها کرده است. 

اما دقیقاً بر عکس، در دو کشور نخست یعنی چین و کره جنوبی آمارهای رشد بیماری تقریباً از یک ماه پیش رشد بسیار اندکی دارد به گونه‌ای که می‌توان گفت عملاً رشد بیماری متوقف شده است و اگر مثالی از مهار بیماری کرونا در سطح جهانی وجود داشته باشد قطعاً در چین و کره جنوبی است نه ایران!

پس در یک نتیجه گیری کلی می‌توان گفت اگر چه سیاست‌های عمومی جمهموری اسلامی ایران و همیاری بخش‌های مردمی و فرهنگ عمومی کشور تا کنون در مبارزه با بیماری کرونا برتری ملت بزرگ ایران را به نسبت بسیاری از ملل مدعی جهان نشان داده است اما در حقیقت بیماری کرونا هنوز در ایران مهار نشده و آمارهای این بیماری کماکان در حال رشد است.

انتظار می‌رود ملت ایران در کنار دولت و همه نهادهای درگیر با بیماری و ستاد ملی مبارزه با کرونا با رعایت صحیح نکات ایمنی و بهداشتی تا روز به صفر نزدیک شدن آمار بیماری کرونا ایستادگی کنند تا هم جان خود و عزیزان خود را به خطر نیاندازند و هم نام ملت ایران مانند مردم چین و کره جنوبی در فهرست نخستین ملت‌هایی که موفق به مهار بیماری کرونا شدند در تاریخ ثبت گردد.

گفتنی است در ۲۴ ساعت گذشته آمار مبتلایان کرونای ایران با عدد ۱۲۹۴ نفر  هرچند کمتر از دیروز اما همچنان رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. خوشبختانه آمار فوتی‌های جدید کماکان دو رقمی است و آمار 22510 نفری بهبودیافتگان جدید، نوید پیروزی قریب الوقوع ملت ایران بر بیماری کرونا را می‌دهد.

انتهای پیام/۴۱۲۷

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *