پول خود را در بانک بگذاریم یا در صندوق‌ها؟

کد خبر : ۵۶۱۳۴
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم ـ علی میرزاجعفر: با کاهش نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری در بانک ها ، توجه مردم به سپرده گذاری در صندوق های بورسی بیشتر شده است.

به گزارش بانک مردم  بانک ها بدلیل کاهش نرخ سود سپرده گذاری طبق مصوبه شورای پول و اعتبار به مشتریان خود که قصد سرمایه گذاری با سپرده های کلان دارند صندوق سپرده گذاری بورسی را پیشنهاد میکنند.

صندوق های سرمایه گذاری نوعی از نهاد سرمایه گذاری به حساب می آید که موجودی خود را در ترکیبی از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه مدت بازار پول و دیگر دارایی ها سرمایه گذاری می کند. صندوق های سرمایه گذاری در ایران برای رونق بخشیدن به بورس شکل گرفته است.

امروز در بورس فهرست بلندی از اسامی صندوق سپرده گذاری بانک ها دیده می شود که بانک ها بخشی از سود سپرده ها را هم ضمانت می کنند. صندوق ها از نظر ترکیب دارایی‌ها به سه دسته «در سهام»، «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» و «مختلط» تقسیم می‌شوند.

بانک های مختلف کشور تا چند سال پیش حتی نرخ سودهای نزدیک به ۳۰ درصد را به سپرده گذاران پرداخت می کردند اما طبق مصوبه شورای پول و اعتبار و به درخواست بانک ها در دو سال گذشته مجبور به کاهش نرخ سود بانکی شده اند.

اکنون در بانک ها نرخ سود پرداختی به سپرده های بلند مدت سپرده گذاران ۱۵ درصد می باشد این در حالی است که نرخ سود پرداختی به سپرده های مردم در صندوق های سرمایه گذاری بورسی با توجه به عملکرد آنها بیشتر از ۱۵ درصد خواهد بود و همین امر سبب شده تا مشتریانی که قصد سپرده گذاری با مبالغ کلان را دارند مشتاق به استفاده از صندوق های سرمایه گذاری شوند.

حسین محمد پورزرندی، معاون سابق اداره نشر بورس  در این باره می‌گوید:  این صندوق ها با مجوز بورس و بر اساس مقررات این نهاد تشکیل شده و نرخ سود آن نیز اندکی بیش از نرخ سود بانک است.

وی تاکید می‌کند: صندوق ها نرخ ثابت ۱۸ درصد دارند و ۱٫۵ تا ۲ درصد نیز نرخ بازدهی در نظر می گیرند و بر این اساس نرخ سود آن بین ۱۹٫۵ تا ۲۰ درصد تعیین می شود.

پورزرندی درباره اینکه بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ کرده صندوق ها نیز باید تابع مقررات شورای پول و اعتبار باشند، می‌افزاید: این صندوق ها تحت مقررات بورس هستند و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید مسئولان بانک مرکزی و بورس در نشستی آن را حل و فصل کنند.

با توجه به موارد گفته شده به چند نکته قبل از سپرده گذاری در صندوق های بورسی بانک ها اشاره خواهیم کرد: هر چند صندوق ها امروزه تنها راه دریافت سود بیشتر از حد تصویب شده در شورای پول و اعتبار است اما این سود بیشتر نیازمند توجه و دقت بیشتری قبل از سرمایه گذاری است نرخ سود سپرده در صندوق های بانکی معمولا متغیر است و وابسته به عملکرد آن صندوق در بازار بورس است.

قبل از سرمایه گذاری در صندوق های بانکی حتما از مدت زمان و هزینه ابطال سرمایه گذاری در آن صندوق آگاه شوید معمولا صندوق ها برای ابطال سرمایه گذاری مشتریان خود هزینه ای را در نظر میگیرند.

از دیگر موارد قابل توجه در این نوع سپرده گذاری دوره بازپرداخت سود می باشد در حالی که بیشتر صندوق ها بصورت ماهانه سود پرداخت می کنند ممکن است صندوقی سود سپرده خود را هر سه ماه پرداخت کند.

به مشتریانی که قصد سپرده گذاری با مبالغ کلان در صندوق های سپرده گذاری دارند امتیازات ویژه ای تعلق میگیرد که یکی از مهمترین آنها امکان دریافت وام است. اما شرایط این وام و نحوه پرداخت اقساط آن با توجه به مبلغ سرمایه گذاری سپرده گذار در بانک های مختلف، متفاوت است.

در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که نرخ سود در صندوق های سرمایه‌گذاری  بانک ها که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند مطمئن و ثابت نیست. به نظر می‌رسد با کاهش نرخ سود سپرده در بانک‌ها، مشتریان این صندوق در حال افزایش است و افرادی که قصد سپرده‌گذاری کلان دارند روی به این صندوق ها آورده‌اند و ریسک سرمایه‌گذاری غیر مطمئن در این صندوق ها را پذیرفته اند.

با شرایط موجود در بانک ها و دو گانگی بوجود آمده در نحوه سرمایه‌گذاری مردم در صندوق های زیر نظر سازمان بورس یا سپرده گذاری در بانک های زیر نظر بانک مرکزی و شورای پول واعتبار نیازمند دقت و توجه بیشتری از سوی بانک مرکزی و شورای پول واعتبار و همچینین سازمان بورس است.

صندوق سرمایه گذاری

Twitter
Google+
Facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *