پزشک خانواده باید ادامه پیدا کند

تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۷

بشیر خالقی در گفت‌وگو با «سپیدآنلاین» درباره شکست یا پیروزی برنامه پزشک خانواده در استان‌های مازندران و فارس، گفت: «اگر بخواهیم بهداشت و درمان در ایران سروسامان بگیرد، راهی جز حرکت همراه با برنامه‌ریزی نداریم و اگر بدون برنامه حرکت کنیم، قطعا دچار شکست خواهیم شد.» وی افزود: «برنامه‌ پزشک خانواده هم مدتی است که در ۲ استان به صورت پایلوت آغاز شده است و مانند هر طرح دیگری، بدون اشکال نیست. لازم است که مزایای آن را تقویت کنیم و معایب آن را به تدریج از بین ببریم.»
نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس ضمن رد ادعای افزایش هزینه‌های درمانی مردم، کمترین فایده طرح تحول سلامت را کاهش پرداخت از جیب مردم دانست و تاکید کرد: «بالاخره آمار مراجعه مردم به مراکز دولتی کاملا مشخص است. اگر زمانی ضریب اشغال تخت در بیمارستان‌ها هفتاد یا هشتاد درصد بود، الان بیمارستان‌های دولتی اصلا تخت خالی ندارند که نشان‌‌دهنده این است که خدمات درمانی راحت‌تر از قبل به مردم ارائه می‌شود.» خالقی درخصوص برنامه پزشک خانواده خاطرنشان کرد: «اساس این سیستم بر این است که بیماران باید از طریق خانه‌های بهداشت به سطوح بالاتر مثل مراکز بهداشتی درمانی روستایی و شهری و از آنجا به بیمارستان‌ها ارجاع داده شوند. ولی آن چیزی که در کشور ما به اجرا درآمده است، با این روال تفاوت دارد. در کشور ما این‌طور است که هر کس به‌خاطر یک سرماخوردگی معمولی می‌تواند روزانه پیش هرتعداد پزشک متخصص که می‌خواهد برود. در کل دنیا اینطور است که اگر مریض بخواهد مستقیما به پزشک متخصص مراجعه کند، هزینه‌های بالایی را باید بپردازد ولی اگر از طریق کانال‌های برنامه‌ریزی‌شده اقدام کند، هزینه‌هایش بسیار کاهش پیدا می‌کند.» وی با اشاره به مشکلاتی که برنامه پزشک خانواده در کشورمان دارد، تصریح کرد: «کارانه‌های پزشکان در بعضی از بیمارستان‌ها واقعا بالا رفته است و برخی پزشکان پول‌های کلانی می‌گیرند. ما از این بابت واقعا معترضیم. بالاخره باید یک محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. ضمن اینکه پزشکان لازم است در مقابل پولی که دریافت می‌کنند، مسئولیت هم بپذیرند و بیماران او سرگردان نباشند. گاهی شاهد بی‌نظمی‌هایی از این بابت هستیم.»
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: «ما بعضا شاهد تفاوت‌های زیادی از نظر دریافتی بین پزشکان و دیگر کادر درمانی هستیم که خود این تبعیض‌ها مشکلات عدیده‌ای را به وجود می‌آورد. وقتی این تبعیض‌ها در میان افراد مختلف کادر درمان وجود داشته باشد، قطعا آن پرسنل هم با علاقه کار نمی‌کنند و به‌هرحال مشکلاتی به وجود می‌آید.» خالقی ادامه داد: «در استان‌های مازندران و فارس هم که نمایندگان آنها لب به اعتراض گشوده‌اند، هم کمبود پزشک وجود دارد و هم سیستم نوبت‌دهی و نظایر آن، مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. ضمن اینکه در شهرهای کوچک به دلیل اینکه مراکز خصوصی وجود ندارد، وابستگی مردم به سیستم دولتی زیاد است. از طرفی پزشکی که در مناطق کم‌جمعیت کار می‌کند، پزشک ثابتی نیست و عمدتا از پزشکان طرحی استفاده می‌شود. این پزشکان هم اجازه داشتن مطب خصوصی ندارند و همین مطلب نارضایتی‌هایی را در بین آنها ایجاد کرده است و از طرفی مردم هم مجبورند فقط از سیستم دولتی خدمات دریافت کنند و از این جهت اعتراض‌هایی دارند.»
این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: «درعین حال، تنها راه موجود این است که این طرح به راه خود ادامه دهد و به تدریج مشکلاتش حل شود. نمی‌شود ما طرح به این مهمی را به دلیل وجود چند مشکل به راحتی کنار بگذاریم.»


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه

نام :   
ایمیل : 


کد امنیتی :  
   

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *