ویژه بانک مردم/ آیا مشتریان و کارمندان موسسه اعتباری ثامن از ادغام با بانک انصار راضی هستند؟/ورود به دوران پساادغام!

کد خبر : ۹۵۴۳۳
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۷

Print This Post Print This Post
Email This Post Email This Post
minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم ـ علی میرزاجعفری: مشتریان و کارمندان موسسه اعتباری ثامن از ادغام با بانک انصار اظهار رضایت می‌کنند.

به گزارش بانک مردم، از سال گذشته تا چندی پیش در مورد ادغام بانک های نظامی و ساماندهی آنها گمانه زنی هایی انجام میشد که در نهایت با تایید و اعلام فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی سه بانک و یک موسسه دارای مجوز از بانک مرکزی که عبارت اند از: حکمت، قوامین، انصار و موسسه کوثر با دو بانک در لیست انتظار مجوز بانک مرکزی یعنی ثامن و مهر اقتصاد ادغام خواهند شد. بنابر اعلام بانک مرکزی هدف از ادغام این بانک ها ساماندهی به بازار غیرمتشکل پولی است که در نهایت با ادغام این بانک ها آنها ابتدا به دو بانک بزرگ و قدرتمند و باکارایی بیشتر تبدیل خواهند شد و در آخر هر شش بانک و موسسه نظامی ساماندهی خواهند شد و تجمیع می شوند.

بر اساس اعلام معاون نظارتی بانک مرکزی در مرحله اول ادغام بانک ها و موسسات نظامی، موسسه ثامن با بانک انصار ادغام و بعد به آنها موسسه مهراقتصاد هم اضافه خواهد شد و در مرحله دوم نیز بانک های حکمت، قوامین و موسسه کوثر به یک بانک واحد تبدیل خواهند گشت.

در همین میان نگرانی و اضطراب برای بسیاری از سپرده گذاران به وجود آمده بود اما بانک مرکزی همواره تاکید داشته است که خیال سپرده گذاران باید آسوده باشد و قرار نیست هیچ اتفاقی برای سرمایه مشتریان بانک‌هایی که قرار است با نظارت بانک مرکزی ادغام شوند بیافتد.

حال دو هفته از انجام اولین مرحله ادغام بانک های نظامی گذشته است و دیگر تابلویی از موسسه ثامن در سطح کشور دیده نمیشود و تمامی شعب ثامن با نصب تابلوی بانک انصار اعلام ادغام با بانک انصار میکنند.

خبرنگار ما با مراجعه به یکی از شعب بانک انصار که قبلا با نام موسسه ثامن فعالیت داشته است؛ سعی در تهیه گزارش از شرایط امروزه این بانک بعد از ادغام کرده است.

در نگاه اول تابلوی تعویض شده بانک و بنر ها و پوسترهای تبلیغاتی بانک انصار در کنار سیستم فعال خودپرداز بانک انصار در این شعبه بسیار توجه ام را جلب کرد بعد از ورود به شعبه با شلوغی بانک مواجهه شدم که بسیاری از مشتریان جهت تعویض کارت و دفترچه حساب خود و امور بانکی به شعبه مراجعه کرده بودند.

علاوه بر تمام موارد جو آرام بانک نیز بسیار محسوس بود و حاکی از آن بود که شاید ادغام به خوبی انجام شده باشد. به همین امر با رئیس شعبه که خواستار بودند تا نامشان فاش نشود مصاحبه کوتاهی انجام دادم و نظر ایشان را در مورد ادغام موسسه ثامن با بانک انصار جویا شدم که در ادامه میخوانید:

 هدف از ادغام بانک ثامن با بانک انصار و در ادامه با موسسه مهراقتصاد چه بوده است؟ آیا کسری بودجه داشته اید؟ آیا در پرداخت سود سپرده ها با مشکل روبرو شده اید؟ یا اینکه تنها هدف تجمیع بانک ها نظامی و ساماندهی به بازار غیرمشتکل پولی بوده است.

خیر؛ موسسه ثامن بدون هیچ کسری بودجه و مشکلی آماده ادغام با بانک انصار بوده بطوری که از روز اول اعلام ادغام بدون مشکل و حتی بدور از یک ریال اختلاف حساب همانطور که کارشناسان اقتصادی و بانک مرکزی اذعان دارند با بانک انصار ادغام شده است.

جناب رئیس با توجه به گذشت دو هفته از ادغام موسسه ثامن با بانک انصار آیا تمامی حساب های مشتریان در سیستم بطور یکپارچه تنظیم شده است؟آیا مشتریان برای بهرمندی از خدمات بانکی میتوانند به هر یک از شعب بانک انصار در سطح کشور مراجعه کنند؟ (خدماتی نظیر تغییر رمز – خدمات اینترنتی و…)

خوشبختانه با تلاشی که در طی ماه های گذشته انجام شده است از روز نخست ادغام ، تمامی مشتریان می توانند از خدمات مرتبط با سپرده هایشان در تمامی شعب بانک انصار در سطح کشور نظیر برداشت سپرده ، افزایش یا تغییر نوع سپرده خود بهرمند شوند که این امر از سایر خدمات بسیار مهمتر است برای مشتریان اما خدمات جزئی هنوز مانده است که در دستور کار قرار دارد و بزودی در سیستم تمامی شعب ثبت خواهد شد و مشتریان می توانند از آنها هم بهرمند شوند.

سوالی که برای بسیاری از مشتریان بوجود آمده است نرخ سود تعیین شده برای سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت آنهاست این نرخ چگونه تعیین میشود؟

این نرخ با توجه به میزان حجم سپرده مشتریان ، نوع سپرده آنها و البته نظارت بانک مرکزی و دستور عمل بانک مرکزی مشخص شده است که کمی بیشتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است البته این نرخ تا پایان سر رسید سپرده گذاری مشتریان است و بعد از آن این نرخ طبق مصوبه شورای عالی پول و اعتبار برای سپرده های کوتاه مدت ۱۰ درصد و برای سپرده های بلند مدت ۱۵ درصد خواهد بود.

 آیا اگر مشتریان خواستار دریافت سپره خود باشند این امکان مهیا است که سپرده آنها را بازگردانید؟

بله؛ از همان روز اول ادغام هم این امکان بود که مشتریان سپرده های خود را دریافت کنند و دلیل آن، این است که ما بدون هیچ اختلاف حسابی با بانک انصار ادغام شده ایم.

 نظر شما از آینده ادغام بانک ها و موسسات نظامی کشور و به اختصار نظر حضرتعالی از ادغام موسسه ثامن با بانک انصار چیست؟

سیاست فعلی بانک مرکزی در ادغام بانک ها جهت ایجاد بانک هایی بزرگتر و قدرتمند تر و با کارایی بیشتر است که این بسیار مفید است و می تواند به اقتصاد کشور کمک کند و در مورد ادغام موسسه ثامن با بانک انصار باید بگویم که این ادغام نادرترین ادغام بانکی بوده است که بدون هیچ اختلاف حسابی و بدون هیچگونه مشکل و نارضایتی انجام شده است.

در پایان امیدواریم که دیگر شاهد مشکلاتی همانند مشکلات بوجود آمده برای سپرده گذاران کاسپین نباشیم و تجربه ادغام بانک ها و موسسات نظامی که به گفته کارشناسان و مسؤولان اقتصادی کشور به خوبی انجام شده است به کمک ما بیاید تا در ساماندهی بازار غیرمتشکل موفق تر باشیم و به نتایج مطلوب تر دست بیابیم که باعث رونق چرخه اقتصادی و نظام بانکی خواهد شد.

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *