وزیر دفاع ترکیه: حق‎مان را می‎خواهیم

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه، در ادامه تهدیدهای چند روز اخیر مقامات این کشور علیه یونان، گفت: هرکسی باید بداند که ترکیه به بازیگری در عرصه بین‌الملل تبدیل شده است.

وی ادامه داد: چشم‌داشتی به آب و خاک دیگران نداریم اما این اجازه را هم نمی‌دهیم که دیگران از آب و خاک همسایه به ما حمله کنند.

 آکار همچنین به استقبال ترکیه از مذاکره در باب مناقشات دریای مدیترانه اشاره کرد و گفت: اگرچه طالب صلح هستیم؛ اما حق‌مان را هم می‌خواهیم.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه گفت: چنانچه همتایان یونانی طی روزهای آتی طالب گفتگو باشند؛ استقبال می‌کنیم.

با این حال وی افزود: نباید قدرت ترکیه را به آزمون بگذارید چراکه در دفاع از حق‌مان قاطع هستیم.

این در حالی است که روز گذشته نیز، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفته بود در مقابل یونان، به همه ابزارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی متوسل خواهد شد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم به طور ضمنی تهدید به اتخاذ اقدام نظامی علیه یونان کرده بود.

کشف ذخایر مهم گاز طبیعی در آب‌های ساحلی قبرس و برخی جزایر متعلق به یونان، موجب آغاز رقابت منطقه‌ای برای تصاحب بیشتر این ثروت شده است. این رقابت تنش را میان ترکیه و یونان افزایش داده و این در حالی است که این دو کشور، از اعضای ناتو هستند که در سال ۱۹۹۶ نیز بر سر جزایر غیر مسکونی دریای اژه با هم وارد درگیری نظامی شدند.

همزمان به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی، تلاش‌های دیپلماتیک مشترکی را برای جلوگیری از تشدید بحران در شرق مدیترانه آغاز کرده‌اند که مسئله حمایت از آتن در صدر آن قرار می‌گیرد.

اما در این میان، فرانسه و ایتالیا به رزمایش دریایی یونان در شرق مدیترانه پیوسته‌اند تا توان نظامی اتحادیه اروپا را به رخ آنکارا بکشند.

حضور نظامی اروپایی‌ها در شرق مدیترانه این پیام را می‌رساند که در سایه ناکامی ابزار دیپلماتیک، متوسل شدن به جنگ، گزینه دیگری برای تقابل‌جویی با سیاست‌های ترکیه است حال آنکه آنکارا هم می‌گوید چنانچه دیپلماسی جواب ندهد، از توسل به (گزینه نظامی) ابایی ندارد.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *