وجود ۶ هزار پرونده خودرو تعزیراتی/ روانی شدن قیمت مرغ در بازار

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، آخرین برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران در سال ۹۷ به موضوع بایدها و نبایدهای رئیس جدید قوه قضاییه در گام دوم انقلاب با حضور محمدعلی اسفنانی برگزار شد.

در این برنامه قائم‌مقام رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران عنوان کرد: بدون همکاری‌های سه قوه نمی‌توان از وضعیت فعلی خارج شد. یکی از مباحثی که همیشه دغدغه مقام معظم رهبری بوده بحث احقاق حق مردم است. اجرای عدالت جزء وظایف ذاتی قوه قضائیه است و وقتی در رأس این قوه کسی قرار می‌گیرد که به این موارد اشراف دارد توقع مردمی برای اجرای عدالت بیشتر می‌شود و مقام معظم رهبری نیز از این جهت در حکم انتصاب حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی به این نکات ارزشمند اشاره ویژه‌ای کردند.

وی در ادامه افزود: یکی از مباحثی که از طرف مقام معظم رهبری همیشه به آن اشاره می‌شود این است که قوه قضائیه به‌عنوان نبض حاکمیت است و حکایت از این دارد وقتی دستگاه قضا در جامعه‌ای سالم و درست‌کار کند دیگر دستگاه‌های حاکمیتی سالم هستند و کارشان را درست انجام می‌دهند که این حرف بسیار بزرگ و ارزشمندی است

اسفنانی با اشاره به اینکه تأکید مقام معظم رهبری در بحث رفع فساد و جلوگیری از بروز آن و پاک‌سازی واقعی دستگاه قضائی یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری است اظهار کرد: طبیعی است اگر رگه‌هایی از فساد در دستگاه قضائی وجود داشته باشد نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که این دستگاه بتواند با فسادهای کلان مبارزه کند البته این به معنای فساد جدی در دستگاه قضائی موجود نیست بنده دادیار دیوان عالی کشور هستم و جزء بدنه دستگاه قضائی هستم شهادت می‌دهم پاک‌ترین انسان‌ها در دستگاه قضائی به‌طور شبانه‌روزی خدمت می‌کنند اما امکان بروز خطا در هر مجموعه‌ای ممکن است.

 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به جایگاه قضات افزود: بنا بر فرموده امام علی علیه‌السلام که قاضی جوری باید قضاوت کند که نه صاحب زور و نه صاحب زر نتواند به قاضی طمع کند.

وی با بیان اینکه باید هم به لحاظ نیروی انسانی و هم به لحاظ وضعیت اقتصادی به ساختار قوه قضائیه توجه کرد توضیح داد: کسی که در رأس هرم قوه قضائیه قرار می‌گیرد وقتی از درون قوه نیست تا اشراف پیدا کردن زمان زیادی می‌برد؛ اما با توجه به حضور حجت‌الاسلام رئیسی که فرصت مغتنمی است که با اشراف ایشان به آینده می‌توان امیدوار بود.

سخنگوی سابق کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورت عدم آشنایی رئیس قوه قضائیه با مسائل قضائی ساختار قوه قضائیه به هم می‌ریزد و ۱۰ سال این اشکال ادامه خواهد داشت در حال حاضر نیاز است که ساختار منطقی قوه قضائیه را تبیین و تثبیت کنند که مجلس هم در این زمینه نقش ویژه‌ای دارد.

وی همچنین گفت: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی تأکید ویژه‌ای در تعامل دوسویه قوه قضائیه با سایر قوا داشتند و همکاری را لازمه موفقیت در این عرصه داشتند، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که قوه قضائیه باید داشته باشد احیای حقوق عامه است که می‌تواند در رفع گرفتاری‌های اقتصادی و این جریان تنها به شرطی تحقق پیدا می‌کند که مسئولان سه قوه در نهایت همدلی و همکاری باهم قرار گیرند.

مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به صحبت‌های سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان مبنی بر مشکلات موجود در حوزه نظارتی تصریح کرد: شرایطی که امسال در وضعیت بازار به وجود آمد شرایط خاصی بود، در موضوع افزایش قیمت ارز بسیاری از ساختارها دچار آسیب شد و باعث افزایش غیرمتعارف قیمت گوشت و مرغ شد؛ اما در حال حاضر علی‌رغم نظارت‌های جدی که وجود دارد و اینکه ما در انتهای حلقه نظارت قرار داریم تأمین، واردات، تنظیم و توزیع بازار مربوط به مجموعه‌های دیگری است و اگر در انتها تخلفاتی ایجاد شود ما در تعزیرات به‌عنوان دستگاه شبه‌قضائی ورود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه خودرو رقم پرونده‌های تشکیلی حدود ۶ هزار پرونده ثبت‌شده در سیستم تعزیرات حکومتی است.

 اسفنانی به فضای روانی ایجادشده در جامعه اشاره‌ کرد و افزود: این جو موضوع نظارت بر توزیع و تأمین بازار را دچار خدشه می‌کند. به‌عنوان مثال سال گذشته در همین روزها کشتار مرغ ۵۳۰ تن در تهران بوده اما امسال بالای ۹۰۰ تن مرغ به بازار تزریق می‌شود منتهی باز خلأ احساس می‌شود که نشان می‌دهد فضای روانی جامعه دچار آسیب است. درحالی‌که در زمینه همین موضوع اسفندماه حدود ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شده است؛ بنابراین از نظر تأمین بازار نگرانی وجود نداریم اما وقتی جامعه از نظر روانی آسیب می‌بیند نظارت‌های ما هم به جای مطلوبی نمی‌رسد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران یادآور شد: به دلیل اینکه دستگاه قضائی مرجع رسیدگی به تظلمات است وقتی امید مردم از همه‌جا بریده می‌شود به دستگاه قضائی مراجعه می‌کنند اگر در دستگاه قضائی کمترین فساد وجود داشته باشد امید مردم را به یأس تبدیل می‌کند اصلاح ساختارها در قوه قضائیه نکته مهمی است که می‌تواند در رفع فساد کمک بزرگی کند.

 وی یادآور شد: اگر امروز توقع داشته باشیم یک قاضی به همه علوم و جوانب بتواند رسیدگی کند امر محالی است. در این راه بایستی به آموزش قضات اهتمام جدید وجود داشته باشد‌ و سبک آموزش در قوه قضائیه نیازمند تغییر است. نظارت‌های درون سازمان را به حدی رعایت کنند که هم شأن قاضی رعایت شود و هم امکان نظارت برای مسئولین مربوطه وجود داشته باشد و ابزار لازم را برای قاضی در نظر بگیرند.

این دادیار دیوان عالی کشور در پایان نبود پلیس قضائی را یکی از مشکلات ساختاری در دستگاه قضا خواند که بایستی برای رفع این مشکل اقدام جدی صورت گیرد؛ و امروزه نبود پلیس قضائی در دستگاه قضا یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌ها در دستگاه قضایی است.

سید اکبر حسینی امامی کارشناس مسائل حقوقی و قضائی میهمان دیگر برنامه «بحث روز» رادیو ایران با بیان اینکه همیشه دغدغه بین قضات و کارکنان قضائی این بوده است چرا کسی که سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود فرد غیرقضائی است گفت: برای شناخت دستگاه قضائی باید فردی باشد که با هوشمندی رصد کند که این نقیصه با انتخاب حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی برطرف شد و ایشان نزدیک ۴۰ سال است که در دستگاه قضا است و همه نقاط ضعف و قدرت را می‌شناسد.

وی در ادامه افزود: در بیانات رهبر معظم انقلاب کلیدواژه‌های خوب و پرمغزی را می‌بینیم وقتی زیرساخت‌های رفاهی و نرم‌افزاری و کرامت ابتدایی به دستگاه قضائی داده شود می‌تواند روزنه‌های حلقه‌های فساد را آشکار کند باید ببینیم که قاضی که محور دستگاه قضایی است چه دردهایی دارد.

کارشناس مسائل حقوقی و قضائی با بیان اینکه ما باید بدانیم که وظایف دستگاه قضائی در قانون اساسی چیست و آموزه‌های آسمانی برای قاضی و دادگستری چه وظایفی را تعبیه کردند؟ ادامه داد: اصل ۱۵۶ قانون اساسی عدالت و انصاف و رعایت حقوق را پیش‌بینی کرده است.

وی رسیدگی مشکلات عمومی جامعه را وظیفه دیگر قوا دانست و تأکید کرد: از قاضی نباید انتظار ساماندهی وضعیت اقتصادی را داشته باشیم و فقط برای انصاف و عدالت قضایی تربیت‌شده و باید رفتار انسان را مطابق قانون محاکمه کند.

وی در پایان تصریح کرد: یکی از مسائلی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند استخدام و به‌کارگیری مدیران فاضل و دانشمند و انقلابی به معنای واقعی جوان «نیروی انسانی با کیفیت» که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

انتهای پیام/۴۰۹۰/پ

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *