واکنش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به فعال شدن «مکانیسم ماشه»

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه رسمی اتحادیه اروپا، «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه به فعال شدن مکانیسم ماشه مرتبط با توافق برجام واکنش نشان داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این ارتباط اعلام کرده که جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

واکنش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به فعال شدن مکانیسم ماشه با انتشار یک بیانیه صورت گرفته است.

بورل در این بیانیه با تائید دریافت نامه از وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس درباره نگرانی از انجام تعهدات ایران در برجام به فعال شدن مکانیسم حل اختلافات در برجام اشاره کرده و این توافق را یک دستاور مهم در دیپلماسی چندجانبه پایدار خوانده که با توجه به تنش‌های خطرناک فعلی در منطقه، حفظ آن اهمیت دوچندانی دارد.

به گفته بورل، هدف از این مکانیسم، حل مسائل مرتبط با اجرای توافق در چارچوب کمیسیون مشترک است.

بورل همچنین اشاره کرده که او بر فرایند مکانیسم حل اختلافات نظارت خواهد داشت.

این بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همزمان با آن منتشر شد که کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه فعال شدن مکانیسم ماشه را تأیید کردند.

در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی‌ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم‌های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در مورد قطعنامه ادامه لغو تحریم‌های ایران رأی‌گیری می‌کند. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی ۳۰ روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل خودکار، تمامی تحریم‌ها علیه ایران به کار می‌افتد.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *