هدفگیری برنامه ششم توسعه، کاهش پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت به ۲۵ درصد است

تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵

ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب گفت: در هواپیمای تهران-یاسوج تعدادی از همکاران پزشک و پرستار حضور داشتند که برای ارائه خدمت به یاسوج می‌ رفتند
وی گفت: دکتر شاپور یاری پور به همراه همسرشان که پرستار هستند و فرزندشان همچنین خانم فاطمه دالوندی که دانشجوی پزشکی بودند، مژگان نظری دانشجوی پزشکی، دکتر کردی که دکترای روانشناسی داشتند و استاد مهمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بودند، سکینه کاظمی دانشجوی پرستاری، علیرضا جامه ای دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نرگس خوبانی و فرزندانشان که همسر و پسران دکتر دانشی جراح مغز و اعصاب بودند، در این هواپیما حضور داشتند.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری، به موضوع کاهش اهدای خون در فصل سرما اشاره کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما، مراجعه کنندگان برای اهدای خون کمتر می شود در حالیکه بیماران نیازمند به خون نمی‌ توانند از قاعده سرمای هوا پیروی کنند.
حریرچی گفت: آمار اهدای خون کمی کاهش پیدا کرده است و نیاز هست که اهداکنندگان مستمر و سایر اهداکنندگان برای اهدای خون مراجعه کنند، چرا که معمولا میزان عمل‌ های جراحی در ماه های آخر سال افزایش پیدا می کند و از مردم درخواست می کنیم که برای اهدای خون مراجعه کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی سلامت مردان، گفت: متاسفانه فقط ۳ درصد مردان ایرانی هیچ عامل خطری در شیوه زندگی خود برای ابتلا به بیماریهای مزمن غیر واگیر از قبیل سکته قلبی و مغزی و سرطان‌ها ندارند.
حریرچی با بیان این که حدود نیمی از مردان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند، گفت: چاقی شکمی در مردان بالاتر از زنان است که یک عامل خطر مهم بیماری قلبی عروقی است.
وی با بیان این که حدود ۸۹ درصد مردان الگوی تغذیه مناسبی ندارند و کمتر از ۵ واحد میوه و سبزی در روز مصرف می کنند، گفت: ۳۱ درصد مردان فعالیت بدنی نامناسب دارند، ۲۰ درصد مردان به طور روزانه سیگار می کشند ۱۸ درصد مردان فشارخون بالا ، ۱۳ درصد قند خون بالا و ۲۵ درصد مردان کلسترول خون بالا دارند.
حریرچی یادآور شد: مردان ۲ برابر بیش از زنان به علت حوادث فوت می کنند و سه چهارم موارد فوت در حوادث ترافیکی و چهار پنجم موارد فوت در خشونت ها و دگرکشی ها مربوط به مردان است.
به گفته وی، در حال حاضر احتمال مرگ مردان در سنین بین ۵۰ تا ۷۴ سال بیش از ۴۰ درصد است که این رقم در زنان کمتر از ۳۰ درصد است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در بین ۶۷ عامل خطر تهدید کننده سلامت، ۶۰ مورد بیشتر در مردان به نسبت زنان باعث مرگ و میر می شود و ۱۰ مورد اول، همگی در مردان شایعترند و همچنین از ۳۷ سرطان شایع، ۳۲ مورد در مردان شیوع بالاتری دارند.
حریرچی با بیان این که ۹۵ درصد از حوادث شغلی منجر به مرگ و ۷ درصد حوادث شغلی غیر منجر به مرگ در مردان رخ می دهد، گفت: میزان مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار در مردان حدود سه برابر زنان است.
وی افزود: مردان به هنگام بیماری، کمتر به پزشک مراجعه می نمایند و در صورت مراجعه نیز کمتر در خصوص وضعیت بیماری و علائم با پزشک صحبت می کنند. همچنین مردان تمایل کمتری به بازگو کردن مشکلات روحی و روانی خود با افراد خانواده، دوستان و پزشکان دارند.
به گفته حریرچی سوختگی۴٫۷ درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و در مردان ۱٫۲ برابر زنان رخ می دهد و همچنین، غرق شدگی ۲٫۴ درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و مردان ۶٫۷ برابر بیشتر از زنان دچار غرق شدگی می شوند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برق گرفتگی ۲ درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل و در مردان ۷٫۶ برابر زنان است . مسمومیت با منوکسیدکربن ۱٫۷درصد مرگ های غیر طبیعی در ایران را شامل می شود و در مردان ۳٫۳ برابر زنان رخ می دهد.
ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این مطلب افزود: برای اولین بار در سالهای ۹۴ و ۹۵، سهم هزینه کرد دولت و بیمه ها در حوزه سلامت به بیش از ۵۰ درصد و با در نظر گرفتن خیریه ها و بیمه های تکمیلی به حدود ۶۰ تا ۶۱ درصد رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد داروهای خارجی، گفت: اولین عامل ورود داروهای خارجی و گران قیمت به فهرست دارویی مورد پوشش بیمه ها، تاثیرگذاری آنها و ارتقاء سلامتی مردم است و بسیاری از شرکت های دارویی خارجی، داروهایی را تبلیغ می کنند که تاثیر بالینی ندارند و نمی توان آن را به فهرست دارویی کشور اضافه کرد.
دکتر حریرچی تاکید کرد: باید بر اساس استطاعت مالی کشور، تصمیم بگیریم و نمی توان داروهای بدون تاثیر یا با تاثیرات کم و هزینه های بالا را تحت پوشش بیمه قرار داد.
وی با بیان این که تولید دارو در داخل مطلوب است و خودمان می توانیم اکثر داروها را تولید کنیم، بنابراین میزان واردات دارو به کشور نیز کم است، افزود: اکثر داروهای گران قیمت خارجی را با توان دانشمندان داخلی تولید می‌ کنیم و با اجرای طرح ژنریک نیز کلیه داروهای اساسی را خودمان تولید می ‌کنیم که اگر تولید نمی‌ شد، میزان واردات ما چند ده برابر کشورهای دیگر بود.
دکتر حریرچی تاکید کرد: باید بررسی شود که قیمت داروی تولید داخل یا خارج نسبت به کشورهای دیگر ارزان ‌تر است یا گران‌ تر.
وی با اشاره به این که قبل از طرح تحول سلامت، متوسط قیمت داروهای وارداتی نسبت به کشورهای مشابه به شکل قابل توجهی بالاتر بود، افزود: وظیفه وزارت بهداشت این است که دارو را به قیمت عادلانه تامین کند و بر اساس قانون، وزارت بهداشت مکلف است داروی ژنریک و تولید داخل را مصرف کند و موارد وارداتی باید حالت استثنا داشته باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: قیمت ‌گذاری‌ ها نیز بر اساس قیمت‌ گذاری‌ های بین المللی انجام خواهد شد تا هم سود لازم را برای همه تامین کنیم و هم بتوانیم مصرف دارو را در حد معقول نگه داریم.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در مورد مصوبه مجلس مبنی بر واریز حق بیمه تامین اجتماعی به خزانه، گفت: این مبلغ، گردش خزانه را طی می‌کند و توسط سازمان تامین اجتماعی، کل این اعتبار در زمان خود برای بهداشت و درمان بیمه شده گان تامین اجتماعی هزینه خواهد شد.
وی افزود: وزارت بهداشت طی ۲۵ سال اخیر دو مشکل با سازمان تامین اجتماعی داشته است؛ مشکل اول این بود که همه حق بیمه درمان در بهداشت و درمان هزینه نمی‌شود و دوم این‌ که به موقع هزینه نمی‌شود.
حریرچی با بیان این که مصوبه مجلس مبنی بر واریز حق بیمه تامین اجتماعی به خزانه، تایید می‌کند این مبلغ با نظارت خزانه، صرف ارائه خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی خواهد شد، افزود: میزان حق بیمه درمان پرداختی توسط بیمه شده تامین اجتماعی حدود ۱۸هزار یا ۱۹ هزار میلیارد در سال‌های مختلف متفاوت است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه، در مورد شبهات در افزایش مالیات برای پزشکان، افزود: افزایش مالیات برای درآمد پزشکان، افزایش مالیات مختص پزشکان نیست و مجلس در مورد سطوح مختلف درآمدی، مالیات وضع کرده است و تا سطحی را هم معاف کرده و از ۱۰درصد مالیات شروع و در سطوح بالاتر ، ۳۵ درصد مالیات، در نظر گرفته شده است که تعدادی از پزشکان متخصص را شامل می شود.
وی تاکید کرد: پزشکان بخش دولتی با کسورات قابل توجهی در حال ارائه خدمت هستند که بیش از ۵۰ درصد از آنها از فعالیت در بخش خصوصی صرفنظر کرده اند و در بخش دولتی خدمت می کنند.
حریرچی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص افزایش مالیات بر دخانیات، گفت: این اقدام، اقدام مهمی بود که برای وجهه بین المللی جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیاری دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که وزیر بهداشت کشورمان به عنوان کمیسیونر مبارزه با بیماری‌ های غیرواگیر انتخاب شده است، افزود: در کل دنیا فقط ١۵ نفر به عنوان این مقام عالی رتبه انتخاب شده اند و اقدام مجلس در افرایش مالیات بر سیگار نشان دهنده عزم ایران در مبارزه با بیماریهای غیرواگیر است.
وی با اشاره به این که مالیات بر سیگار در کشور ما پایین ‌ترین مالیات در بین کشورها بود و اقدام مجلس نشان داد که نظر جمعی نمایندگان، مبارزه با دخانیات بوده است، افزود: با توجه به در نظر گرفتن مالیات بر قیمت خرده ‌فروشی باید گفت، در مورد سیگار قیمت خرده فروشی با قیمت کارخانه تفاوت دارد ضمن اینکه قیمت خرده فروشی برای تمام انواع سیگار است و به این صورت از قاچاق نیز جلوگیری می شود.
حریرچی افزود: با توجه به ارقامی که بر قیمت سیگارها اضافه شد، مجموع مالیات قیمت موثر بر خرده ‌فروشی سیگار حدود ٢٠ درصد خواهد بود.
سخنگوی وزارت بهداشت‌ با بیان این که طبق مطالعات در جهان، موثرترین عامل کاهش مصرف سیگار، افزایش قیمت سیگار در خرده ‌فروشی است، گفت: در این زمینه از مجلس شورای اسلامی تشکر می‌ کنیم و باید تلاش کنیم به میزان توصیه شده جهانی که ٧٠ درصد بر خرده فروشی است نیز دست پیدا کنیم .
وی با تاکید بر این که هدف اصلی از مالیات بر سیگار، کاهش مصرف است، گفت: در نتیجه کاهش مصرف سیگار، صرفه‌ جویی مالی برای نظام سلامت ایجاد می‌ شود و بیماران مبتلا به سرطان ریه و قلبی و عروقی کمتر خواهد شد و از طرفی پولی نیز حاصل می‌شود که به درآمد عمومی خواهد رفت.
حریرچی در ادامه در مورد اورژانس کشور گفت: اورژانس کشور به هلی کوپترهای دید در شب و تخصصی انتقال دهنده بیمار نیاز دارد و هلی کوپترهای جدید و تخصصی با قابلیت فرود در شهر و سرعت بالا در حال خرید و واردات به کشور است.
وی تاکید کرد: بر این که با توجه به نوع حوادث و انتظارات مردم در خصوص امدادرسانی فوری، اورژانس باید تجهیزات لازم را داشته باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تعرفه های پزشکی گفت: تعرفه ویزیت برای رده های مختلف پزشکی متفاوت و مصوب دولت است و نرخ تعرفه برای خدمات سطوح پزشکی در بخش های دولتی، خصوصی، خیریه و نهادهای عمومی غیردولتی مشخص است و ارائه دهندگان خدمات موظف به تبعیت از این تعرفه ها هستند.
وی افزود: نرخ تعرفه در بخش سرپایی خصوصی برای ویزیت پزشکان و دندانپزشکان عمومی و PHD پروانه دار ۲۳۱۰۰ تومان، ویزیت پزشکان و دندانپزشکان متخصص ۳۶۲۰۰ تومان، ویزیت فوق تخصص و متخصص روانپزشکی ۴۵۵۰۰ تومان و ویزیت فوق تخصص روانپزشکی، ۵۱۵۰۰ تومان است.
حریرچی با بیان این که دفترچه های بیمه فقط تعرفه بخش دولتی را پوشش می دهند اما دریافت فراتر از تعرفه های مصوب، در صورت انجام ندادن اقدامات تشخیصی و درمانی بیشتر، غیرقانونی است، افزود: سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و دستگاه های نظارتی در چند دهه اخیر در بخش نظارت در بخش سرپایی خصوصی، کوتاهی کرده اند و نظارت مناسبی انجام نمی شود.
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: قبل از اجرای طرح تحول سلامت تخلفات تعرفه ای در بخش بیمارستانها و بستری وجود داشت اما در حال حاضر، بسیار نادر است.
وی افزود: سیستم نظارت تعرفه ای در کشور، رسیدگی به شکایات مردم است و ممکن است که مردم نیز این تخلفات را گزارش نکنند.
حریرچی در ادامه، در مورد بیماریهای ژنتیکی و صعب العلاج و حمایت های مالی از این بیماران نیز گفت: برخی از این بیماریها شیوع چند ده یا چند صد نفری در کشور داشته و هزینه های دارویی زیادی دارند.
وی با بیان این که شرکت های دارویی تولیدکننده خارجی و واردکنندگان مربوط به آنها عامل اصلی ایجاد برخی هیجان ها در سطح جامعه هستند، افزود: یکی از بیماری هایی که اخیرا روی آن بحث شده، اثر داروها هنوز ثابت نشده است و بالاخره بیمار، جامعه و دستگاه های نظارتی از ما می خواهند که موثربودن دارو را ثابت کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که داروهای این بیماران هزینه های زیادی دارد و ماهانه بالغ بر ١٠٠ الی ١٣٠ میلیون تومان هزینه برای هر بیمار دربردارد، گفت: مصرف دارو در این بیماران، دائمی بوده و روی کیفیت زندگی شان تاثیر مثبتی ندارد .
حریرچی افزود: دولت ها و بیمه ها و وزارت بهداشت ها، هیچ پولی را از خود هزینه نمی کنند، بلکه این پول ها از جیب ملت خرج می شود، حال ملت حاضرند ماهانه ١٠٠ تا ١٣٠ میلیون تومان برای یک بیماری که اثربخشی دارو روی او ثابت نشده، هزینه شود؟ و دیگر اینکه اگر دولت ها و بیمه ها و وزارت بهداشت ، در یک مقوله هزینه کنند، به معنای آن است که از هزینه کرد در بخش دیگری صرفه نظر کرده اند.
وی تاکید کرد: باید بگویم دارویی که در کشور تولیدکننده اش که درآمد سرانه آنها سه برابر ما است، هنوز در لیست بیمه نیست، اما در کشور ما این انتظار می رود که دارو تحت پوشش بیمه قرار گیرد و بیماران از این موضوع شاکی هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که، یکی از مهم ترین ‌کالاهای آسیب رسان مجاز، شکر است که حتی از مصرف چربی هم بدتر است و عوارض مصرف غذای شیرین بیشتر از چربی است، افزود: باید شکر را به عنوان کالای آسیب رسان سلامت بشناسیم.
وی با اشاره به این که متاسفانه میزان مصرف شکر در کشور ما نسبت به کشورهای همجوار بیشتر است افزود: تصمیم گیری در مورد موادی که در سبد غذایی مردم است و آسیب رسان به سلامت مردم نیز می باشند، تنها در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست.


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه

نام :   
ایمیل : 


کد امنیتی :  
   

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *