نگاه نمایندگان به قانون انتخابات نباید جناحی باشد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

سیدمحمد رضا میرتاج الدینی در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از تصویب طرح دو فوریتی رد صلاحیت شدگان انتخابات گفت: اصلاح قانون انتخابات نباید متأثر از مسائل حزبی و جناحی باشد و بررسی این موضوع در اواخر دوره مجلس دهم امر صحیحی نیست و شائبه‌هایی را در شرایط حساس کشور به وجود می‌آورد.

وی افزود: در روزهای پایانی مجلس دهم به هیچ وجه منطقی و مقبول نبود که عده‌ای از نمایندگان این طرح دو فوریتی را مطرح کرده و به تصویب برسانند.

منتخب مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون انتخابات در سالهای اول مجلس و با نگاه جامع و همچنین با در نظر گرفتن سیاست‌های کلان نظام باید تدوین و اصلاح شود و درست نیست که در هر دوره مجلس دستخوش تغییرات جدید قرار گیرد.

میرتاج الدینی با بیان اینکه تغییرات جزیره‌ای قانون انتخابات را از تعادل خارج می‌کند، خاطرنشان کرد: طبعاً اگر نمایندگان مجلس در هر دوره و از هر جناحی بخواهند با نگاه خودشان قانون انتخابات را تغییر دهند، این قانون دیگر متعادل نخواهد بود و بیشتر گرایشات جناحی نمایندگان در آن اثر خواهد داشت.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی که کشور درگیر مقابله با کرونا است و بسیاری از مردم مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند، درست نبود که عده‌ای از نمایندگان این طرح را مطرح کنند و نمی دانم که چگونه می‌توانند این کار خود را توجیه کنند.

منتخب مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: البته درون قانون انتخابات این حق برای رد صلاحیت شدگان انتخابات وجود دارد که علت رد صلاحیت شأن را بدانند و این افراد معمولاً به شورای نگهبان مراجعه می‌کنند و علت رد صلاحیتشان به آنها گفته می‌شود.

میرتاج الدینی بیان کرد: بر این اساس در حال حاضر هم رد صلاحیت شدگان انتخابات در یک مسیر قانونی و بی هیاهو می‌توانند از حق خودشان در شورای نگهبان دفاع کنند و نیازی به اصلاح قانون انتخابات نیست.

وی افزود: شورای نگهبان معمولاً برای رد صلاحیت شدگان انتخابات امکان اعتراض را فراهم می‌کند و شاهد این مدعا آن است که گاهی اوقات نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداهای انتخابات تغییر می‌کند و این افراد که در ابتدا رد صلاحیت شده بودند، با ارائه مدارک و اسناد متقن تأیید صلاحیت می‌شوند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *