نوبخت: به بانک‌ها ۲۹ هزار میلیارد تومان پول تزریق کردیم/ بانک کشاورزی بیش از سایر بانک‌ها پول گرفت

وی گفت: بانک ها با دو مشکل بانکی در کشور رو به رو هستند که البته دولت با پرداخت تسهیلاتی به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان به بنگاه های اقتصادی توانست از این مشکل عبور کند. تسهیلات داده شده به بانک ها برگشت داده نشده و همچنین کم بودن سرمایه از مشکلات بانک های ایرانی است اما ۱۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک ها پرداخت شده و بانک کشاورزی در راس این بانک‌ها بوده است.  ۲۹ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه از سوی دولت به بانک ها تزریق شده است که در این خصوص هم بانک کشاورزی در راس همه بانک‌ها بود.

وی گفت: پس از قبول مسئولیت دولت تدبیر و امید شرایط ویژه در کشور وجود داشت که تیم اقتصادی برای خروج از دوره رکود که با رشد اقتصادی منفی ۶.۸ روبه رو بود و با عمق پایینی از رکود مواجه بودیم؛ کشور با لرز اقتصادی به جهت کاهش تولید و با تب بالای ۴۰ درصد تورم مواجه بود که تیم اقتصادی باید این مشکلات را حل می کرد.

نوبخت تصریح کرد: دو عامل تشدید کننده  مشکلات دولت یازدهم در آغاز به کار بود؛ تحریم اقتصادی از سوی آمریکا با صدور ۵ قطعنامه شورای امنیت علیه ایران صورت گرفته بود. آمریکا با ابزارهای مجازات کننده و صادرات بین ۶۰ تا ۷۰ میلیارد دلاری ایران را تحریم کرده بود.  روزهای سختی به دولت گذشت که همه این ها نتیجه گزارش خلاف واقع از سوی شورای امنیت سازمان ملل بود و تیم اقتصادی دولت تدبیر باید از این مشکلات عبور می کرد.

وی با بیان اینکه منتقدان حق انتقاد دارند، تاکید کرد: در حال حاضر افراد مختلفی وارد میدان انتخابات شدند که همه آنها از فرزندان ملت هستند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  گفت: مشکل اصلی ایران در ایام تحریم در صادرات نفت بود که باید با تدبیر این مشکل حل می شد. در حالی که صنعت هواپیمایی، اتومبیل و بیمه ایران تحریم بود که لازم بود به ظرفیت‌های داخلی توجه می کردیم.

نوبخت افزود: کشاورزی از صنایعی است که هیچ نیازی به نگاه خارجی ندارد و دولت توجه خود را به این سمت متمرکز کرده است. خرید تضمینی گندم یکی از سیاست هایی بود که در سال ۹۲ برای حمایت از کشاورزان و برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شد. در حالی که قیمت گندم ۴۲۰ تومان بود با تمرکز دولت به بخش کشاورزی قیمت این محصول به بیش از ۱۰۰۰ تومان رسید. با توجه به حمایت دولت از گندمکاران این کشاورزان انگیزه خوبی برای کاشت گندم پیدا کردند.

وی گفت: سال گذشته دولت باید به ارزش  ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گندم خریداری می کرد که بانک کشاورزی با حضور فعالانه خود توانست دولت را حمایت کند و این امر به خوبی انجام شد.  افزایش تولید از اقدامات دولت و در حال پیگیری است  و بانک کشاورزی برای تحقق این امر حمایت های خوبی را به دولت و کشاورزان ارائه کرده است.

معاون رییس جمهور و سخنگوی دولت بیان کرد: در حالی که برخی از کشورها با رشد تورم ۳ رقمی روبه رو هستند و صندوق بین المللی پول، کشور ایران را یکی از باثبات ترین کشورها دانسته است اما برخی افراد با انتقادهای بدون پشتوانه در حال  سیاه نمایی هستند.

 

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *