نروژ تمام معاملات تسلیحاتی خود با ترکیه را تعلیق کرد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آی ۲۴، دولت نروژ اعلام کرده تمام معاملات تسلیحاتی خود را با ترکیه به حالت تعلیق درآورده است.

این تصمیم به دنبال حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه صورت گرفته است.

در این ارتباط وزیرخارجه نروژ با اشاره به حمله ترکیه به شمال سوریه، اعلام کرده است که با توجه اوضاع پیچیده و تغییرات سریع، وزارت امورخارجه به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هیچ گونه تقاضایی برای صدور سلاح و تسلیحات نظامی و یا مواد و تجهیزات با کاربرد چندگانه به ترکیه را مورد پذیرش و رسیدگی قرار نخواهد داد.

این خبر را «اینه اریکسون سورید»، وزیرخارجه نروژ با صدور ایمیلی به رسانه‌ها اعلام کرده است.

سورید همچنین افزوده است که وزارت خارجه نروژ گواهینامه و مجوز کلیه تسلیحاتی را نیز که قبلا به ترکیه صادر شده بود، مورد بازبینی و تجدیدنظر قرار خواهد داد.

پیش از نروژ، دولت فنلاند نیز از لغو صدور مجوز فروش سلاح و جنگ‌افزار به ترکیه خبر داده بود.

در همین ارتباط، «آنتی رین» نخست‌وزیر فنلاند با اعلام لغو فروش تسلیحات به ترکیه گفته بود که عملیات آنکارا در شمال سوریه شرایط انسانی را بیش از پیش پیچیده کرده است.

نخست‌وزیر فنلاند همچنین نسبت به آغاز موج تازه‌ای از آوارگان هشدار داده بود.

عصر چهارشنبه به وقت محلی، رئیس جمهور ترکیه به صورت رسمی از آغاز حمله نظامی به شمال سوریه خبر داد و مدعی شد این حمله را با هدف بازگرداندن ثبات به منطقه دنبال می‌کند.

علاوه بر نروژ و فنلاند، بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نیز نسبت به حملات ترکیه به شمال سوریه اعلام نگرانی کرده و خواستار توقف اقدامات نظامی در شمال سوریه شده‌اند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *