نخستین رساله دکتری علوم ارتباطات در دانشگاه آزاد اسلامی تهران شرق

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، جلسه دفاع نخستین رساله علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی تهران شرق با حضور رئیس این واحد دانشگاهی،  معاون دانشجویی و فرهنگی و همچنین معاون پژوهشی این واحد برگزار شد.

محمدرضا انواری، دانش‌آموخته مقطع دکتری علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق از رساله خود با عنوان «بررسی فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی روشنفکران در شبکه‌های اجتماعی مجازی و تأثیر آن بر فرهنگ سیاسی دانشجویان» با راهنمایی سیدعلی رحمان‌زاده و مشاوره سروناز تربتی و محمدباقر تاج‌الدین دفاع کرد.

هدف این پژوهش پدیدارشناسی حاضر، بررسی فعالیت اجتماعی و فرهنگی روشنفکران در شبکه‌های اجتماعی مجازی و تأثیر آن بر فرهنگ سیاسی دانشجویان است.

مضامین اصلی مورد مطالعه در فرهنگ سیاسی که در این پژوهش مشخص‌شده عبارت‌اند از معنا و مفهوم فرهنگ سیاسی، وظایف و حقوق شهروند سیاسی، اعتماد سیاسی، احساس آزادی نسبت به وظایف و حقوق سیاسی، مشارکت در روند سیاسی، اثربخشی فعالیت‌های اجتماعی روشنفکران بر مشارکت سیاسی، مقالات سیاسی، سخنرانی و بیانیه نخبگان اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی، رضایت از ترغیب، تهییج روشنفکران در انتخابات، اثرپذیری از هدایت و راهنمایی روشنفکران در آینده، انتظارات از فعالیت‌های اجتماعی سیاسی روشنفکران در فضای مجازی و اثربخشی فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی روشنفکران بر فرهنگ سیاسی.

نتایج پژوهش نشان داد که نقش روشنفکران به‌مثابه افراد آگاه وجدان بیدار جامعه، چه در نهادهای مدنی و سازمان‌های اجتماعی غیرسیاسی و چه در حالت متعلق بودن به احزاب و تشکل‌های سیاسی، به‌صورت عمومی به‌مثابه افراد متعلق به یک قشر اجتماعی به شکلی از اشکال تا حدودی موجب ارتقای فرهنگ سیاسی جامعه بوده و موجب پویایی و بیداری شعور اجتماعی و سیاسی دانشجویان نهایتاً در شکل‌گیری تفکر و احساسی ملی خواهد شد.

انتهای پیام/۴۰۷۶

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *