ناکامی سنا در شکستن وتوی ترامپ برای حمایت از ائتلاف سعودی

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، رای گیری نمایندگان مجلس سنای آمریکا برای بی اثر کردن وتوی «دونالد ترامپ» در حمایت از رژیم سعودی و همپیمانانش ناکام ماند. بر این اساس در نشست مجلس سنا اکثریت لازم (دو سوم آرا) برای شکستن وتوی رئیس جمهور به دست نیامد.

ترامپ اواخر فروردین مصوبه مجلس نمایندگان علیه ائتلاف متجاوز سعودی را وتو کرد. این قطعنامه اواخر اسفند با کسب اکثریت آرا در مجلس نمایندگان و اواسط فروردین در مجلس سنا به تصویب رسیده بود.

این نخستین قطعنامه ای بود که در دو مجلس سنا و نمایندگان از سال ۱۹۷۳ تا کنون تصویب می شد. قطعنامه مذکور پس از آن جدی تر شد که رژیم سعودی جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی را در کنسولگری این کشور در استانبول به طرز وحشتناکی به قتل رساند.

این قطعنامه از ترامپ می خواست نیروهای نظامی آمریکا در یمن یا آنهایی که به نوعی در این جنگ اثرگذارند را خارج کند مگر آن دسته از نیروهایی که با القاعده یمن در حال جنگ هستند.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ به بهانه بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی یمن به قدرت، با همکاری امارات عربی متحده و چند کشور دیگر در حال حمله مداوم به یمن است. در حالی که آمار رسمی تعداد کشته‌های ناشی از این حملات را نزدیک به ۲۰ هزار نفر اعلام کرده است، اما روزنامه «واشنگتن‌پست» به نقل از یک مرکز مستقل که آمار تلفات جنگ‌ها را جمع‌آوری می‌کند، نوشت تعداد کشته‌های این حملات از ۵۰ هزار نفر هم فراتر رفته است.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *