«مکانیسم ماشه»به نتیجه نمی‌رسد/اروپا به وظایف برجامی خود عمل نکرد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

غلامرضا ظریفیان عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شکست آمریکا در تمدید تحریم های تسلیحاتی و تلاش آنها برای به کار گرفتن «مکانیسم ماشه»، گفت: من فکر می کنم تکلیف مکانیسم ماشه از قطعنامه اخیری که آمریکا در تمدید آن شکست خورد روشن تر است و تلاش های آمریکا قطعا به نتیجه نخواهد رسید، چون استحکامات حقوقی این بند کاملا مشخص است.

وی افزود:همه پیش بینی ها نشان می دهد که آمریکا در به کار گیری مکانیسم ماشه موفق نخواهد بود اما به نظر می رسد که این دولت تحت هر عنوانی می خواهد یک دستاورد بزرگ را رقم بزند، بنابراین باید مراقب باشیم که ایالات متحده پس از این شکت قرار است دست به چه اقدامی بزند.

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: آمریکا تلاش می کند این شکست را به نحوی جبران کند و در این راستا ممکن است تحریم های سنگین تری بر کشور ما اعمال کند و یا دست به اقدام های خطرناک بزند. به هر حال مسئولان کاخ سفید به دنبال این هستند که تا قبل از انتخابات پیش رو یک پیروزی جدی به دست آورند.

ظریفیان با اشاره به اینکه شکست آمریکا نشان داد برجام یک توافق یکسویه نیست، تاکید کرد: با این حال باید مراقب باشیم که واکنش آمریکا نسبت به شکست اخیر در شورای امنیت چگونه خواهد بود و باید بتوانیم اقدام های احتمالی آنها را پیش بینی کنیم.

وی درباره تقابل اروپا و آمریکا در موضوع اخیر در نشست شورای امنیت نیز گفت: اروپا از مدت ها پیش به دنبال این است که وابستگی خود به آمریکا را به تعامل تبدیل کند و ما اکنون شاهد جلوه های تعامل اروپا با آمریکا هستیم که غیر از وابستگی است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: اروپا در ارتباط با برجام خودش را مدعی می داند و معتقد است که زحمات او بود که برجام به ثمر رسید، بنابراین با وجود کارشکنی هایی که خود آنها نسبت به این توافق داشتند و به وظایف خود در قبال آن عمل نکردند،اما مایل نیستد که برجام به همین راحتی از بین برود.

ظریفیان تاکید کرد: اروپایی ها تمام تلاش خود را برای حفظ برجام و همزمان کسب نحوه ای استقلال تعاملی در نسبت با ایالات متحده به کار خواهند گرفت.

وی در پایان گفت: اروپایی ها غیر از انگلستان خیلی از بودن «ترامپ» بر مسند ریاست جمهوری آمریکا خوشحال نیستند و طبیعتا تمایل دارند که کسی دیگری جای او را بگیرد، بنابراین به نظر می رسد که بخش از مخالفت های اروپا با آمریکا به خاطر هیمن موضوع است.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *