موفقیت جهانی ایران در کاهش مرگ‌ و میر زنان باردار

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، ایرج حریرچی صبح امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به میزان مرگ و میر مادران باردار اشاره و اظهار کرد: در طول ۴۰ سال اخیر میزان مرگ و میر مادران باردار در کشور به طور قابل توجهی کاهش یافته است، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت همه کشورهای جهان متعهد شده بودند از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ کاهش ۷۵ درصدی مرگ و میر مادران باردار خود را ایجاد کنند که در آخرین گزارش این سازمان اعلام شد ایران جزو یکی از موفق‌ترین کشورها در رسیدن به این هدف توسعه هزاره بوده که توانسته مرگ و میر مادران باردار خود را بیش از ۷۵ درصد کاهش دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: حذف همه علل مرگ و میر قابل اجتناب مادران باردار هدف اصلی است، البته شایع‌ترین علت بستری در بیمارستان‌های کل کشور زایمان است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ یک میلیون و ۵۲۸ هزار و ۵۴ زایمان در کل کشور انجام شده که ۹۹ درصد در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تسهیل زایمان صورت گرفته است که از این فقط ۲۷۷ مورد مرگ و میر مادر باردار اتفاق افتاده است که حدود ۱۸.۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار زایمان را نشان می‌دهد.

حریرچی یادآور شد: ۲۵ سال پیش به ازای هر ۱۰۰ هزار زایمان حدود ۹۰ مورد مرگ و میر مادران باردار را شاهد بودیم و در سال ۱۳۵۶ نیز در هر ۱۰۰ هزار زایمان ۲۷۴ مورد مرگ و میر مادر باردار را گزارش کردند که اگر این آمار را مقایسه کنیم بیش از ۹۳ درصد کاهش مرگ و میر مادر باردار را در طول این مدت نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: هنوز هم باید اقدامات متعدد دیگری در راستای کاهش مرگ و میر مادر باردار انجام دهیم تا به ۱۰ مورد مرگ در هر ۱۰۰ هزار زایمان برسیم.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت گفت: دو علت خونریزی و مسمومیت حاملگی در مادران باردار در بروز مرگ‌ومیر موثر است البته عوامل زمینه‌ای مانند افزایش سن مادر در زمان زایمان نیز مهم است به طوری که زایمان در سن بالاتر از ۳۵ سال ۳ برابر بیشتر از مادران زیر ۳۰ سال است و در مادران بالای ۴۰ سال نیز ۴ برابر بیشتر از مادران زیر ۳۰ سال رخ می‌دهد.

حریرچی اضافه کرد: آمار سزارین کل کشور در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: براساس ماده ۴۲ جذب و هدایت بیمار از مؤسسات خیریه و مراکز دولتی به مطب شخصی و بیمارستان خصوصی ممنوع است و در موارد اندکی شاهدیم که بیمار برای ادامه روند درمان از بخش دولتی به بیمارستان خصوصی منتقل می‌شود.

حریرچی یادآور شد: براساس ماده ۴۷ راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای شاغلان حرف پزشکی سازمان نظام پزشکی تبلیغ تجاری کالاهای پزشکی و دارویی به صورت مستقیم و غیرمستقیم شامل نصب تابلو و تبلغات عمومی و در سخنرانی‌ها مجاز نیست.

حریرچی در مورد تفکیک زباله‌های بیمارستانی ادامه داد: ۹۸ درصد زباله‌های بیمارستانی به صورت تفکیک‌شده به شهرداری تحویل داده می‌شود ولی ممکن است در برخی موارد جزئی مواردی مانند پسماند مطب‌ها و ازمایشگاه‌ها و یا به دلیل نقص دستگاه آن مرکز تفکیک زباله‌های عفونی و بیمارستانی صورت نگیرد که آن هم باید مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

حریرچی از برنامه افزایش پرستار خبر داد و گفت: طبق مذاکراتی شب گذشته در این زمینه برنامه افزایش ظرفیت ورودی پرستار و پزشک را در نظر داریم و این موضوع از سال ۹۳ تاکنون در دست پیگیری است و امیدواریم در یک بازه زمانی معقول این مشکل را حل کنیم اما باید در نظر داشته باشیم که در استان خراسان مازاد پرستار داریم و در استان خوزستان کمبود بیمارستان اما به دلیل اینکه پرستاران مازاد خانم هستند امکان جابه جایی و انتقال آنها وجود ندارد همچنین در تهران کمبود پرستار داریم و امکان راه اندازی و احداث بیمارستان نیز نداریماین خبر در

حال تکمیل است…

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *