مهم‌ترین دغدغه برای فضای مجازی امنیت این فضا است/ ۷۷ درصد جرائم در فضای مجازی به‌وسیله پلیس فتا کشف می‌شود

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از ستاد خبری ناجا، سردار نوریان گفت: نیروهای مختلف فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی در ۸ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از مرزهای کشور پهناور جمهوری اسلامی ۶۰۰۰ مرز خشکی ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی از مردم پاسداری می‌کنند.

وی درباره تغییرات در رویکرد پلیس در حوزه رفتاری و ساختاری هم عنوان کرد: پلیس بیشترین سطح تماس با مردم را دارد که حفظ ارزش‌ها؛ نظم و امنیت در اولویت مأموریت‌های او قرار دارد.

سخنگوی ناجا در همین باره تأکید کرد: در دو دهه اخیر با توجه به تحولاتی که در ناجا رخ‌داده اکنون مرحله هوشمند سازی پلیس دنبال می‌شود تا در شأن مردم قرار بگیرد.

وی تغییر رویکرد این نیرو از رویکرد سلبی به ایجابی و جامعه‌محوری آن را خاطرنشان کرد و گفت: در این راه اولین گام تغییر نگاه پلیس به تهدیدات و علمی نگاه کردن به آن‌هاست. در همین راستا می‌توان نیروی انتظامی را به‌طور قاطع پیشگام خدمات الکترونیک به مردم دانست. از سویی ما به این سمت رفتیم تا با مشارکت مردم به‌جای افزایش حضور فیزیکی امنیت را در یک فرایند جامعه‌محور ایجاد کنیم. همچنین اصلاح رفتار و رویکرد کارکنان ناجا هم در این راستا انجام گرفت. از سویی حرکت به سمت تخصصی کردن پلیس‌ها از دیگر برنامه‌ها برای هوشمند سازی پلیس است که تشکیل پلیس اقتصادی یک نمونه آن بود.

نوریان درباره عملکرد پلیس در حوزه معضلات فضای مجازی عنوان کرد: اکنون مهم‌ترین دغدغه برای فضای مجازی امنیت این فضا است. مردم یک حضور معناداری در این فضا پیداکرده اند و ضریب نفوذ اینترنت ۸۹ درصد از کل جمعیت ۸۱ میلیونی در کشور است.

وی بابیان آمارهایی درباره فضای مجازی، رها بودن آن را بزرگ‌ترین مشکلش دانست و افزود: تحت کنترل نبودن مشکل اصلی این فضاست. اکنون ۷۷ درصد جرائم در فضای مجازی به‌وسیله پلیس فتا کشف می‌شود که از این میزان ۷۰ درصد جرائم اقتصادی و ۱۲ درصد موضوعات اخلاقی، نشر اکاذیب و هک است. در بین استان‌ها نیز تهران؛ خراسان رضوی؛ اصفهان و فارس بیشترین جرائم این حوزه را به خود اختصاص داده است.

سخنگوی ناجا خطاب به مسئولان تصریح کرد: گرچه نیروهای جوان ما در پلیس فتا شبانه‌روزی برای کشف جرائم فضای مجازی کار می‌کنند اما من از دوستان در شورای عالی فضای مجازی خواهش می‌کنم به‌سرعت تکلیف مردم را روشن کنند و با مدیریت این فضا که اکنون رهاست به‌صورت جدی وارد عمل شود. تا آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی آن کاهش یابد.

نوریان با اشاره به افزایش ۷۸ درصدی صدور گذرنامه و ۴ برابری ثبت‌نام در سامانه سماح عنوان کرد: قطعاً آمار زوار از ۳ میلیون نفر فراتر می‌رود. در حال حاضر افرادی که برای گذرنامه به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه می‌کنند در بازه یک‌هفته‌ای گذرنامه تک‌برگی خود را دریافت خواهند کرد تا به سفر معنوی اربعین برسند بااین‌حال در این چندروزه شاهد ازدحام در مراکز پلیس+۱۰ هستیم که به‌این‌علت گاهی از مراجعه‌کنندگان خواسته می‌شود در روزهای بعد برای امور گذرنامه مراجعه کنند. اما ما با توجه به تأکید فرماندهی ناجا بر کار ۲۴ ساعته جهت صدور گذرنامه برای زوار ارجمند اربعین؛ همکاری را از این دوستان با زوار خواستاریم و ما مشکلی برای صدور گذرنامه نداریم.

وی درباره اعتبار گذرنامه هم گفت: افرادی که گذرنامه‌شان ۶ ماه به بالا اعتبار دارد مشکلی برای تردد ندارند اما اگر کسی مشکلی درزمینهٔ تمدید گذرنامه داشته باشد در مراکزی که در مرزها پیش‌بینی‌شده حل می‌شود.

انتهای پیام/۴۰۸۷/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *