معاون وزیر رفاه: در هند یک تعاونی بانکی رتبه خوبی در بانک‌ها به دست آورد/ تعاونی‌های اعتبار در ایران مساله ایجاد کردند و مردم را بدبین کردند/ فقط چند تعاونی اعتباری درون‌شرکتی داریم

کلانتری با اشاره به رشد گسترده تعاونی ها و تقویت آنها در اروپا و هند ادامه داد: جایگاه خوب تعاونی در این کشورها به دلیل آن است که در اقتصاد موقعیت تعریف شده ای دارند. یک شرکت تعاونی در فرانسه ۲۵ درصد محصول کلزای این کشور را تولید جمع آوری، فرآوری و صادر می کند.

وی افزود: یا در هند یک تعاونی بانکی توانسته رتبه خوبی میان بانک ها به دست بیاورد این درحالیست که در کشور ما هیچ کدام از بانک ها تعاون نیستند. در صورتی که تنها چند تعاونی اعتبار داشتیم که به دلیل نبود نظارت در سالهای گذشته گسترش یافته بودند و مسئله ایجاد شده بود و ذهنیت جامعه به تعاونی را خراب کردند. ولی در حال حاضر چند تعاونی اعتبار، درون دستگاهی یا شرکتی داریم که با سود دو درصد به کارکنان تسهیلات می دهد.

وی افزود: من از یک صندوق قرض الحسنه خانگی در ورامین بازدید کردم، این صندوق توانسته بود ۵۰ هزار نفر عضو گرفته و شش میلیاردتومان سرمایه جذب کند بسیاری از مردم این منطقه می گفتند ۲۰ درصد از مردم ورامین با وام این صندوق خانگی خانه دار شده اند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در سال گذشته تولیدات تعاونی ها صد درصد رشد داشته و کمتر از یک میلیارد دلار به ۱.۹ میلیارد دلار در سال ۹۵ رسیده است.

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *