مصباحی مقدم: مردم با خیال راحت در بورس سرمایه گذاری کنند

به گزارش بانک مردم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم روز سه شنبه در سمینار «سرمایه گذاری در بازار سرمایه از نظر فقهی » در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه تاکید کرد: دو ابزار آتی و اختیار معاملات در کمیته فقهی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و استفاده از آن در بازار سرمایه ایران به تصویب رسیده است.
وی تاکید کرد: اگر چه این ابزار به جز طلا برای کالای دیگری تاکنون استفاده نشده است ، اما می توان گفت کالاهای دیگر نیز شرایط عملی شدن را در این معاملات دارند.
مصباحی مقدم با یادآوری اینکه صدا و سیما، سازمان حج و زیارت ، وزارت نفت و بانک مرکزی از جمله نهادهایی بودند که در زمینه های گسترش ابزارهای مالی پیشنهادهایی را به کمیته فقهی بورس دادند، گفت: امروز می توان ادعا کرد ابزاری در سازمان بورس نداریم که مشروعیت آن مورد بررسی قرار نگرفته باشد.
مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه مردم روی موضوع حلال و حرام بودن درآمد خود حساس هستند، گفت: همه عناصر فعال در بورس آشنایی هایی با مسایل فقهی بورس دارند و هشت دوره بین المللی آموزش ابزارهای فقهی بازار سرمایه ارایه شده است.
وی با یادآوری مراودات بین المللی کمیته فقهی بورس با کمیته های مشابه در بانک ها و مراکز اسلامی جهان اظهار داشت: رفت و آمدهایی نیز با بورس مالزی برقرار شده است و با این کشور تفاهم نامه امضا کردیم.

** اوراق قرضه قابلیت تبدیل به سهام را دارد
دبیر کمیته فقهی بورس با اشاره به ابزارهایی که در بورس اوراق بهادار تهران مورد استفاده قرار می گیرد، از اساتید بازار سرمایه خواست تا پیشنهادهای خود را درباره گسترش ابزارهای بورس که در دنیا استفاده می شود به کمیته فقهی ارایه دهند.
حجت الاسلام سید عباس موسویان نیز در این نشست تخصصی اظهار داشت: هیچ نیاز واقعی وجود ندارد که در فقه پاسخی برای آن نداشته باشیم.
وی از فعالان و استادان بازار سرمایه خواست تا پیشنهادهای خود را برای ترویج ابزارهای مالی به کمیته فقهی بورس ارایه دهند.
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس گفت: در یکسال گذشته مواردی چون قرارداد آتی سبد سهام و قرارداد اختیار معامله سبد سهام در این کمیته بررسی و راهکارهای فقهی برای استفاده از آن در بازار ایران مطرح شد.
وی تاکید کرد: بررسی های فقهی نشان می دهد می توان روی سهام اوراق مرابحه منتشر کرد.
موسویان خاطر نشان کرد: اوراق قرضه در دنیال به شکل قابل تبدیل به سهام منتشر می شود و بررسی کمیته فقهی بورس در این زمینه نشان داد می توان صکوک و اوراق بهادار اسلامی قابل تبدیل به سهام را منتشر کرد.
موسویان سرمایه گذاری در حوزه صنعت خودرو با رویکرد اوراق سلف موازی را از دیگر بحث های مطرح شده در این کمیته فقهی عنوان کرد و گفت: پس از بررسی ها مشخص شد می توان با اوراق سلف موازی خودرو را مورد معامله قرار داد و یا اوراق رهنی در حوزه بانک مسکن منتشر کرد.
وی درباره انتشار اوراق اجاره دولتی نیز اظهار داشت: از آنجا که دولت به انتشار اوراق بلندمدت نیاز داشت، اوراق اجاره دولتی پیشنهاد شد و پس از بررسی موضوع در کمیته فقهی امروز شاهد معامله این نوع اوراق در بورس هستیم.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *