مرور برخی از تخلفات ثامن‌الحجج/اژه‌ای: ثامن‌الحجج اصلا یک موسسه نیست؛یک شرکت تعاونی است

کد خبر : ۳۲۶۴۳
تاریخ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: محسنی اژه‌ای با بیان این مطلب که دلیل طولانی شدن رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج گستردگی بسیار زیاد شاکیان و مبالغ رد و بدل شده است، اظهار کرد: علت اطاله کار این است برخی از این موسسات حساب و کتاب روشنی ندارند و میزان سپرده گذاری و تسهیلات اعطایی و طلبی که از مردم دارند معلوم نیست.
وی با اشاره به اینکه برخی به عنوان کلاهبردار می خواهند از این موسسات شکایت کنند، بیان کرد: باید میزان بدهی موسسه معلوم شود و دادستان باید میزان کلاهبرداری را مشخص کند، برخی موارد مالی قابل تفکیک است ولی در کلاهبرداری باید گفت متهم سر شاکی اینقدر کلاه گذاشته است.

ثامن الحجج اصلا موسسه نیست

سخنگوی دستگاه قضا با بیان این مطلب که ثامن الحجج اصلا موسسه نیست، گفت: ثامن الحجج یک شرکت تعاونی اعتبار است و نمی تواند بیرون از اعضای خود اعتبار بگیرد. ۵٠٠ شعبه در سراسر کشور و ٢ میلیون سپرده گذار دارد و ١٢ هزار میلیارد از مردم پول دریافت کرده است.

وی ادامه داد: در دفتر او که می رویم هیچ چزی نیست، همه کارها به یک آدم منحصر شده و دادستانی و بانک مرکزی نهایتا تلاش کرده اند حساب و کتاب او را روشن کنند. این فرد مدعی بود ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار سپرده گذار دارم. چقدر تسهیلات داده و با چه نرخی این تسهیلات را اعطا کرده است؟

محسنی اژه‌ای افزود: حتی با یک بانک توافق کرده ١٣٠٠ میلیارد تومان با نرخ ۶ درصد یا ۴ درصد وام بدهد. او نیز این مبلغ را با نرخ بالاتر به مردم داده است. یعنی یک کاغذ صوری رد و بدل کرده اند و ٢ درصد سود می گیرند که اینها از روز اول مشخص نبوده است.

سخنگوی دستگاه قضا تأکید کرد: هیچ‌کدام از این شرکتها حتی موسسه مالی و اعتباری هم نیستند و شرکت تعاونی اعتبار هستند که از وزارت تعاون مجوز دارند. بانک مرکزی به آنها اعلام کرده شرایط را به جا بیاورید و مجوز بگیرید اما چون شرایط را سخت دیدند، نرفتند مجوز بگیرند.

منبع : تابناک

اژه‌ای۱

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *