مره‌صدق: نتیجه اصلاح فرهنگ استفاده از دارو کاهش هزینه‌هاست

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

سیامک مره صدق در گفت‌وگو با ایسنا، درباره راهکارهای اصلاح قیمت دارو، اظهار کرد: راهکار اساسی مرتبط با سیستم بهداشت و درمان کشور تغییر فرهنگ مصرف دارو است. متأسفانه داروها به صورت علمی و مناسب مصرف نمی‌شود اگر این اتفاق رخ می‌داد بخش قابل توجهی از هزینه‌ها قابل پیشگیری بود.

وی با اشاره به اینکه «در کشور ما مصرف آنتی بیوتیک و داروهای مکمل زیاد از حد است»، در این باره توضیح داد: در شرایطی که در کشور به این میزان دارو احتیاج نیست، شاهد مصرف بی رویه دارو هستیم که در مواردی همچون آنتی بیوتیک مصرفمان اندازه کل کشورهای اروپایی است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: فرهنگ اشتباه مصرف دارو به این شکل است که بیماران تصور می‌کنند داروی جدید به خصوص خارجی بهتر است و معجزه می‌کند. حال اینکه همه بیماران به دارو احتیاج ندارند، این فرهنگ اشتباه در استفاده از دارو مشکل اساسی ما است که باید با آن مقابله کنیم. حتی در دانشگاه‌های پزشکی هم به درستی تجویز دارو آموزش داده نمی‌شود. اگر آموزش‌ها در این باره به خوبی در کل کشور و در بین مردم باشد، شاهد کاهش مصرف دارو و به دنبال آن کاهش هزینه‌ها خواهیم بود.

مره صدق در جمع بندی گفت‌: قبل از اصلاح قیمت دارو باید به سمت فرهنگ‌سازی استفاده درست از دارو برویم. نه اینکه آن قدر مصرف آنتی بیوتیک‌ها زیاد باشد که بدن نسبت به آن مقاوم شده و به همین دلیل مجبور باشیم که هر روز به دنبال آنتی بیوتیک‌های جدیدتر رفته تا عفونت‌های ساده درمان شوند. باید در زمینه فرهنگ استفاده از دارو به یک تحول برسیم و بسیاری از مشکلات در زمینه بهداشت و درمان مرتفع شود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *