مردم و کارشناسان: ۴ صفر از پول ملی را حذف کنید؛ حذف یک صفر فایده ندارد!

وی افزود: ده‌ها سال است که در زبان ملت ایران تومان جریان دارد و خوب است آنچه که در زبان مردم جریان دارد به عنوان واحد پولی تعیین شود.

نماینده سابق مجلس و پیشنهاد کننده تغییر واحد پول و ملی و حذف صفر‌ها، با بیان اینکه این مصوبه دولت اقدامی مثبتی است اما آن خواسته ما را دنبال نمی‌کند، تصریح کرد: مجلس می‌تواند با دریافت این لایحه، ایده حذف صفر‌ها از پول ملی را عملی کند چراکه پول ملی باید با پول کشورهای دیگر به‌خصوص کشورهایی که از نظر اقتصادی وضعیت مثبتی دارند، تناسب داشته باشد.

وی با بیان اینکه پول ایران با ترکیه باید قابل مقایسه باشد، گفت: پول ایران باید یک نسبت قابل قبولی با یورو، ریال عربستان، لیر ترکیه و درهم امارات داشته باشد.

مصباحی مقدم تصریح کرد: معنای این کار این است که واحد پولی ما که تومان خواهد شد معادل یک یورو می‌شود و اگر بخواهد این اتفاق باید سه صفر از واحد پولی حذف شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به نگرانی ایجاد توهم پولی با حذف صفر‌ها و تغییر واحد پولی، اظهارداشت: ممکن است مردم تصور کنند درآمدشان ۱۰۰۰ برابر کاهش یافته اما برای رفع این مشکل یک راهکار تجربه شده وجود دارد و آن این است که صفر‌های پول ملی را پس از ممیز و با رنگی متفاوت و اندازه‌ای کوچک‌تر درج شود.

وی افزود: مثلاً در حال حاضر که چک پول‌ ۵۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی منتشر می‌شود، بانک مرکزی می‌تواند بعد از عدد ۵۰ یا ۱۰۰، صفر‌های باقی‌مانده را حذف کند که با این کار به زبان محاوره مردم برای شمارش واحد پول (بدون آنکه تصور کاهش ارزش پول کنند) نزدیک می‌شود.

مصباحی مقدم گفت: وقتی این پول‌ها یک سال از انتشار آنها گذشت و مردم به صفرهای بعد از ممیز در واحد پولی عادت کردند، با برداشتن آن صفرها هیچ‌گونه تغییری نه در واقعیت و نه در اذهان عمومی رخ نخواهد داد بلکه تغییر مثبت هم به وجود می‌آید. آن تغییر مثبت احساس قدرت پول ملی است.

وی با اشاره به حذف ۶ صفر از پول ملی ترکیه، تصریح کرد: این تقویت اسمی پول ملی ترکیه تصورات را به گونه‌ای به وجود آورده که حتی در بعضی مناظرات دانشگاهی از برخی منتقدین می‌شنویم که می‌گویند پول ملی ما را با ترکیه مقایسه کنید می‌بینید که پول ملی آنها  چقدر در برابر دلار قدرتمند است اما از یاد برده‌اند که آنها ۲۰ سال پیش ۶ صفر از پول ملی خود را حذف کرده‌اند. بنابراین ذهنیت افراد و آحاد جامعه عدد ظاهری واحد پول است.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه این لایحه جزء قوانین اصلی کشور است آیا پیشنهاد حذف صفرها از پول ملی نباید در لایحه دیگری مطرح شود، گفت: خیر، مجلس این اختیار را دارد که وقتی لایحه را دریافت کرد تغییرات مورد نیاز را در آن انجام دهد.

این نماینده سابق مجلس همچنین در پاسخ به پرسش بازه زمانی مورد نیاز برای اجرای فرایند حذف صفر و تغییر واحد پول ملی، گفت: به مجرد اینکه این قانون در مجلس به تصویب برسد و به دولت ابلاغ شود، قابل اجرا خواهد بود. به عبارتی دیگر اولین پول‌هایی را که دولت (بانک مرکزی) می‌خواهد چاپ کند می‌تواند در قالب واحد پولی جدید و شکل جدید توضیح داده شده باشد.

۵نکته درباره حذف صفر از پول ملی

سید حسین سلیمی عضو اتاق بازرگانی تهران ۵ نکته درباره حذف صفر از پول ملی را در قالب یک یادداش کوتاه نوشته که با هم می‌خوانیم:

امروز «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» ‏پرداخت و مواد دیگری از این لایحه را به تصویب رساند.‏ براساس موادی از این لایحه که به تصویب هیئت وزیران رسید، واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‏تعیین شد.

۱٫نزدیک به چهار سال است که حرف حذف صفر از پول ملی زده می‌شود و بالاخره باید به این تغییر تن می‌دادیم. در حال حاضر با تصویب هیئت وزیران واحد پول ایران تومان و برابر با ۱۰ ریال تعیین می‌شود یعنی حذف یک صفر.

۲٫کشورهای مختلف به حذف صفر از پول مبادرت کردند. در ایتالیا ۹ صفر و در ترکیه ۱۲ صفر از پول حذف شده است. در ایران هم نگارش دفاتر به دلیل عدم حذف صفر با مشکلات زیادی مواجه هستیم که امیدواریم با حذف صفر این مشکلات کمتر شود.

۳٫ارزیابی من از حذف صفر از پول مثبت است اما حذف بیش از یک صفر کمک بیشتری به اقتصاد کشور می‌کند.

۴٫حذف صفر از پول یک فرایند زمان‌بر است. انتشار اسکناس در ارقام جدید به زمان زیادی نیاز دارد و به نظر نمی رسد دولت در سال جاری اقدام به حذف یک صفر کند و در سال‌های آینده بخواهد صفرهای دیگر را کم کند. از سوی دیگر ممکن است حذف یک صفر کمکی به اقتصاد نکند اما این امید وجود دارد که مصوبه هیئت وزیران در بررسی‌های مجلس شورای اسلامی از حذف یک صفر به حذف چهار صفر برسد.

۵٫مهم ترین فایده حذف صفر از پول صرفه جویی در نوشتن دفاتر است اما ممکن است این فایده با حذف یک صفر عاید اقتصاد نشود. به هر نحو، حذف صفر از پول در اقتصاد دیگر کشورها هم تجربه شده است و دیر یا زود ایران باید صفرها را کم می‌کرد.

بانک مردم تلگرام

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *