مدیریت شهری جای سیاسی‌کاری نیست/ حذف نطق‌های سیاسی در شورا

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از شورای شهر تهران، مهدی چمران در همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح‌های شهری گفت: مدیریت شهری در کشور جایگاه درستی ندارد و بهتر است بگوییم این جایگاه به‌درستی تبیین نشده است. امروز شورای شهر، شورای شهر نیست بلکه شورای شهرداری است و بخش عمده مشکلات از همین جا ناشی می‌شود یعنی جایی که ما نمی‌توانیم برای تمامی مسائل شهر تصمیم‌گیری کنیم.

وی ادامه داد: اتفاقاً از اولین اقداماتی که در بدو کار شورای دوم در دستور قرار دادیم همین موضوع بود و در این راستا تعاملاتی با وزارت نیرو داشتیم و برای آب و برق تهران و ساماندهی آن برنامه ۵ ساله هم نوشتیم که البته الزام قانونی برای آنها نبود.

رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: لذا باید گفت اگر مدیریت شهری به همین وضع بخواهد ادامه پیدا کند قطعاً به جایی نمی‌رسیم و ناگزیر به ایجاد مدیریت یکپارچه و هماهنگ هستیم.

چمران گفت: امروز اگر بخواهیم بر چالش‌هایی نظیر حریم تهران فائق آییم باید مدیریت یکپارچه شکل گیرد. در حال حاضر محدوده داخلی شهر تهران نسبت به خودش کوچکتر از محدوده خیلی از شهرهاست، امروز متوسط رشد جمعیت شهر تهران از متوسط رشد جمعیت کشور کمتر است، امروز مساحت تهران حتی از ۷۰۰ کیلومتر مربعی که در طرح جامع بوده کمتر شده اما آنچه موجبات بروز مشکلات است، رشد بادکنکی شهرهای اطراف تهران است که متصل شده‌اند و امروز شاهد چالش‌های فراوان در حوزه حریم هستیم. امروز اگر می‌بینیم مشکلات منطقه مرتضی‌گرد بر تهران هم سایه می‌افکند در سایه تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای است.

وی با اشاره به مجادله مستمر مدیریت شهری با دولت در راستای تحقق یکپارچگی مدیریت شهری افزود: ما تلاش‌های فراوانی هم در راستای تحقق مدیریت یکپارچه صورت دادیم، در دولت هشتم این مهم تصویب شد اما در دولت نهم رد شد؛ دولت نهم آن را به فراموشی سپرد و دولت دهم به مجلس نفرستاد و امروز بعد از سال‌ها سندی در این راستا به مجلس ارسال شده است.

رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: موضوع بعدی در مدیریت شهری ایجاد درآمدهای پایدار است که اگر این درآمدها نباشد بسیاری از طرح‌ها مغفول می‌ماند.

وی افزود: در زمانی که ما در شورای شهر بودیم بسیار سفت و سخت‌تر و سیستمی‌تر بر صدور پروانه‌ها نظارت داشتیم و لحظه‌ای این روند را چک می‌‌کردیم، همه شوراهای معماری مناطق را رصد می‌کردیم و حتی با تلفن جلوی تخلفات را می‌گرفتیم اما باز اجرا می‌شد چون شهردار منطقه باید درآمد داشته باشد، اگر هم درآمد نداشت نمی‌توانست پروژه‌ها را اجرا کند. لذا باید درآمدهای پایدار برای شهر ایجاد شود و در مجلس شورای اسلامی نصیب گردد.

چمران در ادامه و در پاسخ این سؤال که آیا چارچوب تقنینی بر مدیریت شهری تهران حاکم است، گفت: قانون شهرداری ما خوب است و ما تلاش کردیم عوض نشود. کاستی دارد ولی اگر این کاستی‌ها اصلاح می‌شد مشکلات بیشتری به وجود می‌آمد. به عنوان مثال پیشنهاد داده بودند که حق رأی رئیس شورای شهر در کمیسیون ماده ۵ حذف شود که البته به اجرا درآمد اتفاقاً در آن دوره تنها عضوی از شورا که تخصص معماری و شهرسازی داشت بنده حقیر بودم آیا این به صلاح بود!

رئیس سابق شورای شهر تهران در خصوص سیاسی بودن مدیریت شهری نیز گفت: قطعاً افراد دارای تفکر سیاسی هستند اما آنچه باید از آن پرهیز شود سیاسی‌کاری است. ما همیشه اصرار فراوان داشتیم کار در مدیریت شهری سیاسی نباشد و حتی نطق‌های سیاسی را حذف می‌کردیم.

انتهای پیام/۴۰۷۶/پ

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *