محتوای دروس در مدارس باید تغییر کند/ مدارس نشاط و سرزندگی ندارند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از آموزش‌وپرورش، سیدمحمد بطحایی در گردهمایی مشترک مسئولان، کارشناسان، رابطان استانی و معاونت آموزش ابتدایی در پروژه طرح بازی و یادگیری اظهار کرد: امروز آغاز یک حرکت مبارک در  نظام تعلیم و تربیت است هرچند ممکن است فعلاً انعکاس لازمه را نداشته باشد اما سرآغاز یک تحول خوب و زیباست.

وی با تشکر از متصدیان طرح بازی و یادگیری ادامه داد: مدارس  چنان‌که باید از نشاط و سرزندگی و اشتیاقی که شرط لازم  برای یادگیری است بی‌بهره هستند و بعضاً به یک محیط خشک و خشن تبدیل‌ شده‌اند که دائماً تمایلات بچه‌ها در رقابت‌های ایجادشده سرکوب می‌شود و از میان جمع یک نفر مدال پیروزی به گردن می‌اندازد و او نیز خودش در رقابتی دیگر سرکوب می‌شود.

بطحایی از ضرورت شاداب‌سازی مدارس از سال‌ها قبل خبر داد و تصریح کرد: فاصله‌ای که بین ما و کشورهای توسعه‌یافته وجود دارد ناشی از عدم‌ تغییر روش‌های یادگیری است.

وی تغییرات در روش‌های یادگیری را ضروری دانست و گفت:  لازمه هرگونه تحول، تغییر در نگرش‌هاست،  البته باید سال‌ها طول بکشد تا این تغییرات جواب دهد و اجرای چنین طرح‌هایی ایده یک وزیر نیست بلکه طرحی است که دنیا سال‌ها به دنبال آن است و آن را اجرایی کرده است .

وی ادامه داد: در محتوا نسبتاً جلو هستیم اما در روش‌ها شاید ۷۰ سال عقب هستیم. شادی و نشاط شرط اصلی در پایداری و ماندگاری یادگیری است بنابراین باید این شادی را در مدارس حاکم کنیم.

بطحایی بیان کرد: در دهه‌های اخیر انرژی که صرف تغییرات ساختاری شد، اجازه ترمیم روش‌ها را به ما نداد و هرگاه دانش‌آموزان از تعطیلی مدرسه احساس ناراحتی کردند آن زمان تحول موردنظر انجام‌ شده است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها که از لحاظ فرهنگی و تاریخی اصلاً قابل قیاس با کشور ما نیستند با اصلاح روش‌ها، محیطی شاداب و پرانرژی را در مدارس خود ایجاد کردند.

وی ادامه داد: در اجرای طرح بازی و یادگیری بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها، استفاده از رنگ‌های مناسب و فضای آموزشی در یادگیری بسیار مناسب و مؤثر است.

بطحایی گفت: چگالی درس‌ها بسیار مهم است و محتوا نیز باید تغییر کند و در برخی موارد هم کاهش یابد.

وی ادامه داد: موفقیت این طرح درگرو امکانات و اعتبارات نیست بلکه موفقیت آن درگرو باور مجریان این طرح است که باید با تمام وجود این پروژه را باور کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: این طرح باید کاملاً به‌صورت اختیاری و با درخواست مدیر مدرسه اجرا شود و کلاس بازی باید در مکانی باشد که والدین بتوانند از پشت شیشه بازی  فرزندان خودشان را مشاهده کنند.

بطحایی افزود: مسئول مستقیم این طرح باید با تمام انرژی برای اجرای این طرح تلاش کند لذا این طرح امانتی است که  رابطان و مسئولان آن باید با جدیت آن را اجرا کند .

وی در پایان گفت: امیدوارم با همکاری اولیا و مدیران مدارس ۱۰۰۰ مدرسه مجری آزمایشی این طرح به‌خوبی آن را اجرایی کنند.

انتهای پیام/۴۰۷۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *