لغو تحریم‌ها بازار یک بانک هندی را کساد کرد!

کد خبر : ۳۸۳۰۷
تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: لغو تحریم‌های ایران اگرچه بسیاری از بانک‌های سراسر دنیا را برای ایجاد روابط تجاری جدید با ایران به تکاپو انداخته است اما همزمان به ضرر بانک UCO هند است که تاکنون مسئولیت تأمین مالی واردات نفت از ایران را بر عهده داشت.

به گزارش بلومبرگ، با لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، موج بودجه های بدون هزینه ای که از سوی پالایشگاه های هلند به بانک UCO هند سرازیر می شد، کاهش یافته است و بانک های دیگر هند به سرعت وارد گود تأمین مالی واردات نفت ایران شده اند.

چاران سینگ مدیر اجرایی این بانک در این باره گفت: کاهش بودجه های بدون بهره روی سودآوری ما تأثیر گذاشته است و از این به بعد بیشتر هم کاهش خواهد یافت.

بنابراین گزارش، بعد از لغو تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، به هند اجازه داده شد به خرید نفت از ایران ادامه بدهد اما میزان آن را کاهش دهد. ایران بعد از عربستان، عراق، نیجریه، ونزوئلا و امارات، ششمین تأمین کننده بزرگ نفت هند در سال گذشته مالی بوده است.

هند به دلیل حضور اندک بانک UCO در عرصه های بین المللی و آسیب پذیری کمتر آن نسبت به پیامدهای معامله با ایران، این بانک را برای تجارت نفت با ایران انتخاب کرد تا معاملات خود را به روپیه و یا یورو انجام دهد.

هند در زمان تحریم های ایران، مکانیزمی را تعریف کرده بود که بر اساس آن بانک UCO می توانست تا ۴۵ درصد از پرداخت پالایشگاه ها را به عنوان سپرده بپذیرد و سپس آن را به ایران انتقال بدهند.

اکنون بانک های دیگر هند که در آمریکا شعبه دارند هم می توانند تأمین مالی تجارت نفت با ایران را بر عهده بگیرند.

سینگ افزود: این امر موجب کاهش ۶۰ میلیارد روپیه (۸۹۵ میلیون دلار) بودجه بانک UCO در ماه سپتامبر شد. این یعنی کمتر از نصف ۱۵۰ میلیارد روپیه در ژوئن سال ۲۰۱۵.

سهام این بانک هم روز سه شنبه با ۰,۳ درصد کاهش به ۳۸.۸۰ روپیه رسید تا ضرر و زیان آن در سال گذشته را به ۱۵ درصد برساند.

بانک UCO که سه ماه نخست سال گذشته میلادی ۲,۶ میلیارد روپیه سود کرده بود، در سه ماه نخست سال جاری ۴.۴ میلیارد روپیه زیان را گزارش کرده است.

سینگ اظهار داشت: بانک ما در تلاش است تا منابع دیگری را برای سپرده های کم هزینه پیدا کند.

منبع: ایبنا

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *