غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج اجباری شد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

اشرف سماوات در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و پزشکی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: مشاوره ژنتیک اجباری نیست اما غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج الزام دارد و درصورتی‌که در غربالگری با مشکل روبه‌رو شدید مشاوره ژنتیک اجباری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بحث ژنتیک در ایران بسیار تغییر کرده است و می‌توان گفت یک غربالگری ساده قبل از ازدواج می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار افراد قرار دهد.

رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: درگذشته راه ازدواج و داشتن فرزند سالم برای خانواده‌هایی که مشکل ژنتیکی داشتند بسته بود اما در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌هایی که در این حوزه وجود دارد پیشنهادهایی به خانواده‌ها داده می‌شود و بر اساس آن خانواده‌ها انتخاب می‌کنند.

وی از معضل عدم پوشش هزینه‌های ژنتیک خبر داد و افزود: در هیچ جای دنیا این خدمات تحت پوشش بیمه نیست و خدمات آن به‌صورت آزاد محاسبه می‌شود.

رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: بر اساس به برنامه ششم توسعه غربالگری ژنتیک در زمان ازدواج ضروری شده و درصورتی‌که زوج بی‌بضاعت باشد هزینه‌های آن باید توسط کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید انجام شود.

انتهای پیام/۴۰۸۷/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *