عینک خوش بینی به معاملات بازار بورس

به گزارش بانک مردم به نقل از میزان، در اولین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس تهران حدود ۲۸ واحد افزایش داشت و در ارتفاع ۷۸ هزار و ۲۱۸ واحدی متوقف شد، بیشترین تاثیر مثبت را نماد اخابر با ۴۶ واحد و نماد فاراک با ۲۳ واحد بر شاخص کل برجای گذاشتند، ببیشترین تاثیر منفی نیز از آن نماد بفجر بود که با ۲۲ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بر جای نهاد.

علاوه بر این، آیفکس نیز  با ۱ واحد کاهش در کانال ۸۱۶ واحد متوقف شد که بیشترین تاثیر منفی بر شاخص فرابورس را نماد ذوب و شتران داشتند ، وگردش نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر این نماگر بر جای گذاشته که  در آخرین روز کاری اغلب نمادها در گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات منفی معامله شدند.بیمه ای ها و سایر واسطه گری های مالی در اغلب نمادهای خود مثبت  بودند.

این در حالی است که بانکی ها و سرمایه گذاری ها تقریبا متعادل معامله شدند. دارویی ها در اکثر نمادهای خود معاملات مثبتی را پشت سر نهادند.شیمیایی و پالایشگاهی ها نیز عمدتا منفی بودند اما خودرویی ها در روز جاری ، به جز نماد خلنت همگی در درصدهای مثبت و نسبتا رو به آستانه ی بالا داد و ستد شدند. در نهایت شاخص کل بورس تهران درآخرین روز معاملاتی هفته با حدود ۲۳ واحد افزایش در ارتفاع ۷۷ هزار و ۸۷۹ واحدی متوقف گردید.

*معاملات طی هفته :

خودرویی ها عمدتا با معاملات منفی همراه بودند ، در این گروه افزایش سرمایۀ شرکت مالیبل سایپا از مبلغ ۳۵۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۱,۴۶۹,۳۱۹ میلیون ریال ( از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها ) در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

همچنین شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا در خصوص معاملات عمده سهام شرکت سایپا در روزهای اخیر اعلام نمود که معاملات مذکور بابت پرداخت دیون یکی از شرکتهای سرمایه پذیر به این شرکت می باشد. و این اطلاعات افشا شده ، دارای آثار مالی بر دوره گزارشگری جاری نمی باشد.
با این تفاسیر بانکی ها در حالی که هنوز برخی نمادهای این گروه مانند  بانک تجارت، بانک ملت متوقف هستند ، اغلب معاملات منفی را در این هفته دنبال کردند. فلزات اساسی نیز در اغلب روزها متعادل و رو به منفی داد و ستد شدند ، شیمیایی ها نیز در اکثر نمادهای خود در آستانه منفی داد و ستد شدند ،پالایشی ها هم در برخی روزها منفی و در برخی روزها مثبت معامله شدند.

درگروه دارویی شرکت داروسازی کوثر درجدیدترین گزارش خود سود هرسهم منتهی به ۹۵/۱۲/۳۰شرکت را مبلغ  ۵۸ ریال اعلام نموده، در گروه املاک و مستغلات نیز شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۵ / ۰۶ /۳۱ شرکت را مبلغ   ۵۳۸ ریال اعلام نموده که از مهمترین خبرهای گروه ها است.

گفتنی است مکانیسم بازار سرمایه  به گونه‌ای است که افزایش پرشتاب قیمت سهام و همین طور شاخص ها  در این بازار ، کماکان با اصلاحاتی نیز همراه خواهد بود تا بازار به تعادل لازمه برسد ، هر چند که اخیرا  شاهد رونقی دوباره در معاملات بازار سرمایه هستیم و رشدهای صورت گرفته  در پی  رفع برخی از محدودیت ها  و موانع بازار توانسته درصدی از بدبینی های سهامداران به بازار سهام را کاهش دهد.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *