طیب‌نیا: تنها کشوری هستیم که مردم از واحد پول قانونی استفاده نمی‌کنند/تغییر واحد پول برای تطبیق قانون با پول مردم است

کد خبر : ۴۷۲۲۲
تاریخ انتشار : ۲ دی ۱۳۹۵

minuspspbplus

طیب‌نیا

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آنچه تحت عنوان حذف یک صفر از پول ملی مطرح است در واقع تطبیق قانون با رفتار مردم است.

به گزارش بانک مردم، شبکه اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد نوشت:

علی طیب‌نیا ظهر امروز طی یک نشست خبری در حاشیه نشست شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران اظهار داشت: آنچه در خصوص حذف صفر از واحد پولی کشور باید گفت این است که تطابقی بین قانون پولی و بانکی در خصوص واحد پول با رفتار مردم وجود ندارد، به این معنا که در قانون، واحد پولی “ریال” تعیین و هر ریال برابر ۱۰۰ “دینار” تعریف شده است، این در حالی است که ما در عمل هیچ چیزی به نام “دینار” نداریم.

طیب نیا افزود: جالب اینجاست که مردم کشور ما در معاملات روزمره بر مبنای “تومان” خرید و فروش و تجارت می کنند در حالی که در قانون، هیچ اشاره ای به “تومان” نشده است.

وی تصریح کرد: در عمل تنها کشوری هستیم که بین آنچه در قانون موجود است، با آنچه مردم فکر و عمل می‌کنند، تفاوت وجود دارد.

زمان حذف صفر از پول ملی فرا نرسیده است

خبرگزاری فارس نیز درباره اظهارات امروز طیب‌نیا در سمنان نوشت:

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: حذف صفر از پول ملی در شرایط مناسب اقدام می‌شود؛ هنوز زمان مناسبش فراهم نشده است.

این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: چیزی که اینک مطرح است، بحث حذف صفر از واحد پولی نیست؛ بحث حذف صفر از پول ملی امر دیگری است که در جای خودش باید بررسی شود و ما هم اعتقاد داریم که در شرایط مناسب باید به حذف صفر اقدام کنیم؛ ولی هنوز زمان مناسب آن فرانرسیده است.

طیب‌نیا بیان داشت: در آینده نزدیک، وقتی شرایط مهیا شد، حذف صفر نیز از واحد پولی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: چیزی که امروز مطرح شده است، حذف صفر از واحد پولی نیست؛ بلکه تطبیق قانون با رفتار مردم است و ما در قانون، واحد پولمان به‌طور رسمی «ریال» تعریف شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در قانون پولی و بانکی گفته شده است هر ریال از صد دینار تشکیل شده و در قانون هیچ اشاره‌ای به «تومان» نشده است؛ «ریال» واحد رسمی ماست، اما در عمل چیز دیگری می‌گذرد.

طیب‌نیا بیان داشت: مردم در معاملات روزمره خود بر مبنای دیگری فکر و محاسبه می‌کنند و تصمیم می‌گیرند و آن هم، «تومان» بوده و تومان در قانون تعریف نشده است؛ شاید ما تنها کشور دنیا باشیم که بین چیزی که مردم به آن فکر و عمل می‌کنند و با چیزی که در قانون آمده و مقامات رسمی بانکی عمل می‌کنند، تفاوت وجود دارد.

وی تصریح کرد: تصمیم گرفته شده است در قانون پولی و بانکی و در بانکداری، قانون را با عملکرد مردم انطباق دهیم؛ مردم امروز برحسب تومان فکر می‌کنند و ما هم در قانون بیاییم و همان تومان را به‌عنوان واحد رسمی کشور تعریف کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: طبیعی است که این جابه‌جایی هم در طول زمان انجام خواهد شد و این‌طور نیست که همین امروز که تصمیم می‌گیریم، بلافاصله تمام پول‌های موجود از رده خارج و پول جدید چاپ شود.

طیب‌نیا بیان کرد: همان جریان طبیعی چاپ پول به‌گونه‌ای هدایت خواهد شد که بعد از یک دوره زمانی طرح اجرایی شود.

یکسان‌سازی نرخ ارز از سیاست‌های دولت و بانک مرکزی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز یکی از سیاست‌هایی است که دولت و بانک مرکزی دنبال می‌کنند و در حال حاضر، بخش عمده‌ای از این سیاست انجام شده است.

طیب‌نیا افزود: اگر به گذشته برگردیم، در اوایل تشکیل دولت سه نرخ ارز داشتیم؛ علاوه بر نرخ مبادله‌ای و نرخ ارز، یک نرخ مرجع هم داشتیم که دیگر این نرخ وجود ندارد.

وی تصریح کرد: فاصله بین نرخ ارز آزاد و نرخ ارز مبادله‌ای محدود است و فاصله قابل‌ملاحظه‌ای نیست؛ در مقاطع گذشته که ما یکسان‌سازی نرخ ارز را انجام دادیم، در اوایل دهه ۸۰ فاصله در حد ۱۰۰ درصد بود؛ ولی امسال و در شرایط جاری، فاصله بین دو نرخ فاصله بسیار محدودی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اینکه سند کالاهایی که مشمول تخصیص نرخ مبادله‌ای ارز هستند، امروز به حداقل ممکن رسیده است و اکثر کالاها بر اساس نرخ واحد، ارز دریافت می‌کنند.

فعال‌سازی طرح‌های کوچک و متوسط در کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: برنامه‌های اقتصاد مقاومتی استان سمنان را همراه با همکاران، معاونان ستادی وزارتخانه، مدیران عامل بانک‌ها، مدیران ارشد نظام مالیاتی و گمرکی به همراه معاونان ذی‌ربط از سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها بررسی می‌کنیم.

طیب‌نیا گفت: در جلسه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان سمنان حضور پیدا می‌کنیم و برنامه امروز برای سفر دوم بود و تلاش شد تمرکز سفر را بر رفع مشکلات و معضلات بگذاریم و به‌جای اینکه راجع به مسائل کلی بحث کنیم، کارگروه‌هایی تشکیل دادیم و مسائل مربوط به طرح‌ها و پروژه‌های اولویت‌دار استان سمنان بررسی شد.

وی افزود: مسائل مربوط به احیای واحدهای تولیدی را در این جلسات مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادیم و با بحث راجع به مصادیق مشخص، تصمیمات اجرایی گرفته شد و امید است در حل مشکلات استان تأثیرگذار باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این جلسه برای بررسی و رفع مسائل و حل و فصل آنها در حوزه نظام بانکی تشکیل شد؛ خوشبختانه نظام بانکی به‌ویژه بانک‌های دولتی و بانک‌های واگذارشده وظیفه و تعهدات خود را در قبال فعال‌سازی طرح‌های کوچک و متوسط انجام داده‌اند.

طیب‌نیا افزود: چند بانک خصوصی بودند که تعهدات خود را انجام نداده‌اند و تصمیم گرفتیم با پیگیری که از مرکز زمینه مشارکت بیشتر آنها را فراهم کنیم.

بانک مردم تلگرام

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *